Jak osoby starsze mogą skorzystać z doradztwa zawodowego?

Jak osoby starsze mogą skorzystać z doradztwa zawodowego?

W dzisiejszych czasach poradnictwo i doradztwo zawodowe stają się coraz bardziej popularne. Taka pomoc w procesie poszukiwania zatrudnienia opiera się na badaniu potencjału zawodowego, sprawdzenia preferencji zawodowych, konsultacji w zakresie przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacji podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą.

Młodzi ludzie już na wczesnym etapie edukacji mają szansę zapoznania się z możliwościami, jakie mogą wykorzystać w czasie kształcenia czy pracy zawodowej.

Osobom, które rozpoczynały swoją pracę 20 lub 30 lat temu i aktualnie trudno im odnaleźć się na rynku pracy. Zwłaszcza problemy mają osoby, które całe swoją karierę zawodową spędziły w jednym zakładzie. Trudność ta polega na tym, że osoba ta nie ma doświadczenia w zdobywaniu zatrudnienia w obecnych realiach, ponieważ dotąd nie zmieniał pracy i ma nawyki związane z tylko tym samym pracodawcą. Osoby starsze nie mają zdolności prezentowania się pracodawcy, tak, aby przekonać go, że jest odpowiednim kandydatem do pracy. Wynika to z tego, że w przeszłości chwalenie się nie było dobrze postrzegane, a skromność uważano za jedną z najistotniejszych wartości.

W obecnych czasach dla osób starszych kłopotem jest stworzenie dokumentów aplikacyjnych, jest powiązane ze znajomością obsługi komputera. Ważną sprawą jest nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez organizowanie szkoleń i kursów, które pomogą nabyć nowych umiejętności. Plusem osób starszych jest duże doświadczenie zawodowe, dlatego starający się o zatrudnienie powinni przedstawiać ten fakt, jako swój atut.

Osoby starsze, które szukają pracy powinny mieć świadomość, że jest doradztwo zawodowe. Polega ono na działalności doradców, którzy mogą udzielić pomocy w aktywizacji zawodowej, podejmowaniu decyzji zawodowych oraz monitorować proces poszukiwania posady. Informacja zawodowa pomaga dowiedzieć się, jakie możliwości mają te osoby i gdzie zwrócić się w razie pytań lub wątpliwości.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Czym jest Komisja Pojednawcza?

Komisja Pojednawcza jest tworzona w momentach konfliktowych pomiędzy przedsiębiorcą a pracobiorcą. Tą instytucje mogą utworzyć wszyscy prezesi, szczególnie gdy na obszarze firmy działają już związki zawodowe. Dodatkowo przełożeni muszą wyrazić

Praca 0 Comments

Jak działa grupa zgranych pracowników?

Każdy przedsiębiorca, który poszukuje podwładnych, zwraca uwagę na ostatnie miejsca zatrudnienia, wykształcenie oraz osobowość. Oprócz oczywistych atutów (kwalifikacje, pracowitość, sumienność) znalazła się również umiejętność pracy w grupie. To bardzo ważne,

Na jakich zasadach działa coworking?

Otwarcie własnej firmy to duże przedsięwzięcie i bywa bardzo trudne. Wymaga dużych środków, które zwykle przekraczają możliwości niedoświadczonych przedsiębiorców. Świetnym wyjściem jest coworking. Na czym w rzeczywistości polega? Czy naprawdę

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply