Określenie wynagrodzenia lub czynszu w umowie

Określenie wynagrodzenia lub czynszu w umowie

Określenie wynagrodzenia jest jedną z podstawowych kwestii przy zawarciu umowy najmu czy umowy o dzieło. Kodeks cywilny nie precyzuje ograniczeń co do treści takiego zapisu.

Podstawowe przepis prawny odnoszące się do umów najmu, umowy o dzieło czy umowy zlecenia określone są w art. 353(1) Kodeksu cywilnego i mówi o swobodzie umów. Oznacza to, treść tych umów zostawia konstruującym je stronom dowolność w jej modyfikowaniu lub wyłączeniu. Cel i treść takiej umowy nie mogą jednak być sprzeczne z właściwym stosunkiem prawnym, regułami życia społecznego i ustawą.

Sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia jest jedną z kluczowych kwestii dla negocjujących treść umowy stron. Powinien on przede wszystkim pasować do specyfiki stosunku łączącej obie strony.

Często bywa tak, że podczas zawarcia umowy ustalenie wysokości wynagrodzenia nie jest możliwe. Przyczyną tego może być brak znajomości pełnego zakresu obowiązków. Wysokość wynagrodzenia będzie zależała też od cen lub innych wskaźników albo od woli drugiej strony.

Przykład:

Umowę zawierają strony, z których jedną z nich jest mechanik. Zobowiązuje się on do dokonania przeglądu technicznego samochodu oraz koniecznych napraw. W momencie podpisywania umowy, mechanik nie jest w stanie określić co należy naprawić oraz kosztów części zamiennych.

Bazując na powyższym przykładzie, wniosek jest takie, że nie zawsze jest wskazane ustalenie wynagrodzenia ryczałtowego w umowie. W umowie warto zawrzeć sposób ustalenia wysokości wynagrodzenia w przyszłości. Możliwe zatem jest ustalenie ryczałtowego wynagrodzenia za samo dokonanie kontroli technicznej oraz wpisanie sposobu ustalenia wysokości wynagrodzenia za dokonanie wszystkich napraw na podstawie kosztorysu sporządzonego przez mechanika i zgody na nią właściciela.

Swoboda obejmuje też umowę sprzedaży, gdzie cena nie musi być dokładnie ustalona. Niezbędne jest jednak wskazanie chociaż podstaw do ustalenia ceny w przyszłości aby została ona zakwalifikowana jako umowa sprzedaży. Podstawy ustalenia ceny nie muszą istnieć w momencie podpisania umowy, lecz mogą powstać w przyszłości.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Umowa o pożyczkę

Według polskiego prawa każda pożyczka, która przekracza 500 zł powinna zostać sformalizowana w postaci pisemnej umowy. Jest to podstawowy warunek i możliwość na ewentualne odzyskiwanie pieniędzy. Jak dobrze napisać taką

Umowy 1Comments

W jaki sposób zrywa się umowy telefoniczne?

W ostatnim czasie telemarketing jest bardzo popularny. Wiele firm stara się różnych trików i dzwoni do klienta. Najczęściej w celach informacyjnych, czasami z powodów handlowych. W drugim przypadku wielokrotnie efektem

Wszystko o umowie uaktywniającej

Od dwóch lat możliwe jest w Polsce zawarcie umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między rodzicami a nianią, która deklaruję opiekę i wychowanie małoletniego dziecka na czas określony. Na jakich warunkach zawiązywana

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply