Legalny podsłuch

Legalny podsłuch

W ostatnim czasie zmianie uległy przepisy mówiące o podsłuchach zakładanych przez policję. Do niedawna wniosek o założenie podsłuchu nie musiał być wyczerpująco uzasadniony. Jak jest teraz?

Podsłuch to typowe działanie podczas kontroli operacyjnej, której prowadzenie jest utajnione. Zazwyczaj kontroli podlega poczta oraz inne dowody uzyskane przy pomocy specjalistycznych urządzeń technicznych.

Proces przeprowadzania tajnej kontroli jest ściśle określony normami, które mówią o:

  1. działaniu mających na celu ustaleniu sprawców poprzez zdobycie dowodów,
  2. uprzednim wydaniu przez sąd pozwolenia na wniosek policji,
  3. możliwości tajnej kontroli po wykorzystaniu wszystkich jawnym środków.

Policja składając wniosek musi uzasadnić swoje postępowanie od czerwca 2011 roku, czyli od dnia nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Przed aktualizacją wystarczyło podsumować, iż inne środki publiczne nie były by efektywne.

Rozmowy telefoniczne mogą być kontrolowane przez policje przez okres 3 miesięcy, w przypadku szczególnych okoliczności przez pół roku. Jeśli oczekiwanie mogłoby spowodować zniszczenie dowodów przez oskarżonego, policja może dokonać kontroli na podstawie zgodny prokuratora. W tym wypadku złożenie wnioski do sądu jest także konieczne, ponieważ w przypadku jego sprzeciwu, służby publiczne musza zniszczyć zebrane dowody.

W trakcie badania sprawy policja może uzyskać dowody związane z innym przestępstwem lub inną osobą. Wtedy odbywa się postępowanie karne z innego powództwa. Istotne jest, iż po zakończeniu procesu dowody uzyskane podczas tajnej operacji kontrolnej są niszczone.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Procedura przesłuchania

Przesłuchanie to jeden ze sposobów pozyskiwania zeznań i relacji ze zdarzeń. Zwykle dotyczy świadków lub najbliższej rodziny. Osoby te posiadają informacje o przestępcy, ofierze, okolicznościach zdarzenia, istotnych szczegółach, tajemnicach i

Prawo karne 0 Comments

Korupcja w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości postępowań sądowych prowadzonych z tytułu podejrzenia o korupcję. Kiedy mówimy o tym przestępstwie? Według ogólnoświatowych statystyk Polska zajmuje 41 miejsce w rankingu ocen nasilenia

Prawo karne 0 Comments

W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?

Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply