Czym jest nadzór penitencjarny?

Czym jest nadzór penitencjarny?

Nadzór penitencjarny normuje w Polsce Kodeks Karny z 1997 roku. Sędzia zajmujący się tego typu nadzorem odpowiedzialny jest za kontrole legalności i zgodności z prawem wyroków wydawanych przez sądy.

Oskarżeni uznani za winnych popełnienia przestępstwa mogą zostać skazani na pozbawienie wolności, areszt tymczasowy, umieszczenie w ośrodku zamkniętym, a także lżejsze kary porządkowe i pieniężne.

Nadzór penitencjarny sprawuje sędzia penitencjarny zgodnie z art. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości. Sędzia ma prawo do wydawania orzeczeń w kwestiach określonych w art. 18 $ 3 Kodeksu Karnego Wykonawczego. Do zadań nadzorującego należy odwiedzanie wszystkich zakładów, do których mogą trafić skazani, dlatego nie ma ograniczeń w wchodzeniu na ich teren. Więźniowie mogą podczas tych wizyt kontaktować się z sędzia wnosząc skargi, prośby i podania.

W przypadku podjęcia przez osoby zarządzające konkretnym zakładem karnym decyzji niezgodnej z prawem, penitencjarny obrońca może ją uchylić. Uznanie nieważności sprawy może mieć miejsce jeśli dotyczy ona osoby skazanej.

Wniosek do sądu penitencjarnego jest pewnego rodzaju furtką w przypadku uznania wyroku sądu za niesprawiedliwy i zbyt wysoki.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Zakazy wchodzenia do wody
Next Legalny podsłuch

You might also like

Więziennictwo 1Comments

Zakłady karne w Polsce

Zakład karny jest miejscem, w którym przestępcy odsiadują sądowe kary pozbawienia wolności. Ich długość zależy od indywidualnej kary i rodzaju popełnionego przestępstwa. Jakie zakłady karne funkcjonują w Polsce? Według aktualnych

Więziennictwo 1Comments

Charakterystyka aresztu wydobywczego

Specyfiką aresztu wydobywczego jest nieustannie przedłużanie aresztu tymczasowego, aby pozyskać jak najwięcej informacji dotyczących szczegółów śledztwa i postępowania. Procedura ta nie została opisana w żadnej ustawie, jednak jest w Polsce

Więziennictwo 1Comments

Podstawy do zastosowania aresztu tymczasowego

Areszt tymczasowy stosowany jest dla dobra śledztwa. Przede wszystkim po to, aby odciąć podejrzanego od świata zewnętrznego oraz uniemożliwić kontakt z pozostałymi podejrzanymi. O tymczasowym zamknięciu decyduje sąd i on

2 komentarze

  1. truskaweczka
    19 września, 14:36 Reply
    Sędzia zajmujący się tego typu nadzorem odpowiedzialny jest za kontrole legalności i zgodności z prawem wyroków wydawanych przez sądy. I niech to robi sprawiedliwie.
  2. Krzysztof
    07 sierpnia, 12:34 Reply
    Pierwszy raz słyszę o czymś takim. Nie spodziewałem się, że więźniowie mogą się skarżyć lub składać podania inną drogą niż poczta. Ma o swoje plusy i minusy. Przede wszystkim osoby niesprawiedliwie skazane mają coś do powiedzenia.

Leave a Reply