Podstawy do zastosowania aresztu tymczasowego

Podstawy do zastosowania aresztu tymczasowego

Areszt tymczasowy stosowany jest dla dobra śledztwa. Przede wszystkim po to, aby odciąć podejrzanego od świata zewnętrznego oraz uniemożliwić kontakt z pozostałymi podejrzanymi. O tymczasowym zamknięciu decyduje sąd i on wydaje wniosek o doprowadzenie do aresztu oraz zatrzymanie na określony czas.

Teoretycznie osoba, która nie otrzymała prawomocnego wyroku w świetle prawa jest niewinna. Jednak stosowanie aresztu wobec takich osób ma charakter zapobiegawczy i jest realizowany w sytuacjach specyficznych.

Stosowanie tej formy zamknięcia stosuje głównie po to, aby odciąć wszelkie kontakty z pozostałymi podejrzanymi oraz możliwość ewentualnego mataczenia. Jest to działanie prewencyjne i ma prowadzić do wykrycia całej prawdy.

Sąd, oprócz aresztu tymczasowego, może nałożyć na podejrzanego przymus codziennego meldowania się na posterunku policji w celu doraźnej kontroli. Osoba taka może przebywać na wolności i prowadzić normalne życie, ale musi o stałej porze stawiać się w wyznaczonym posterunku. Jest to mniej restrykcyjna forma ograniczenia wolności i zalecana w sprawach mniejszej wagi.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Więziennictwo 3 komentarze

Obowiązki przestępcy w zakładzie karnym

Nałożenie na przestępcę obowiązku wykonania jakieś kary ma za zadanie spełnienie konkretnej funkcji. W przypadku pozbawienie wolności jest to wzbudzenie świadomości u skazanego jak ważne jest przestrzeganie praw pozwalających na

Więziennictwo 1Comments

Zakłady karne w Polsce

Zakład karny jest miejscem, w którym przestępcy odsiadują sądowe kary pozbawienia wolności. Ich długość zależy od indywidualnej kary i rodzaju popełnionego przestępstwa. Jakie zakłady karne funkcjonują w Polsce? Według aktualnych

Więziennictwo 0 Comments

Zasady działania aresztu prewencyjnego

Areszt prewencyjny (ochronny) stosowany jest dla podejrzanych w celu czasowego pozbawienia wolności. Korzysta się z tej formy zapobiegawczej w sytuacjach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego wykroczenia lub przestępstwa. Ten typ

1 Comment

  1. truskaweczka
    19 września, 14:38 Reply
    Areszt tymczasowy stosowany jest dla dobra śledztwa. Przede wszystkim po to, aby odciąć podejrzanego od świata zewnętrznego i zmusić go do mówienia całej prawdy.

Leave a Reply