Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać w wolontariacie bez przedstawiania pozwolenia na pracę. Jak wyglądają szczegóły takiej działalności?

O wolontariuszu międzynarodowym można mówić wtedy, gdy pracę podejmuje osoba, która nie jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polacy wyjeżdżający za granice.

W przypadku obcokrajowców zasada jest prosta, ponieważ traktowani są tak samo jak wolontariusze z Polski. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomocy przekraczającej jeden miesiąc trzeba postarać się o odpowiednie ubezpieczenie i opłacać je. Obowiązek ten ciąży na właścicielu firmy, fundacji lub innej organizacji przyjmującej wolontariuszy.

Jeśli cudzoziemiec chce udzielać się w wolontariacie nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w branży. Wolontariat nie polega na pełnoetatowej pracy. Bardziej chodzi o pomoc pracownikom zatrudnionym na stałe oraz koordynowanie działaniami dodatkowymi.

Polak wyjeżdżający na granicę, aby uczestniczyć w wolontariacie, musi sprawdzić obowiązujące w wybranym państwie przepisy. Większość krajów Unii Europejskiej reaguje przychylnie na takie zachowania. Istnieją jednak miejsca, gdzie prawo działa inaczej.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kto jest uprawniony do korzystania z praw pracownika po jego śmierci?

Jedną z cech świadczenia pracy jest to, że ma ono charakter osobisty, to znaczy, że nie może go wykonywać inna osoba. Po śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Pracownik podczas wykonywania

Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?

Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy

Rodzaje przerw w czasie pracy

Istniej kilka rodzajów przerw, jakie przysługują pracownikowi. Część z nich przysługuje na mocy prawa i pracodawca nie musi wyrażać na nie zgody. Czas pracy obejmuje czas, w którym pracownik pozostaje

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply