Zasady przyznawania wynagrodzenia akordowego
O wynagrodzeniu akordowym mówi się wtedy, gdy zarobi zależą od jakości i szybkości pracy zatrudnionego. Dotyczy to głównie dużych przedsiębiorstw przemysłowych lub fabryk czyli hali produkcyjnych. Jak dokładnie oblicza się wynagrodzenie akordowe?
Przede wszystkim dochody liczone są na podstawie wykonywanych obowiązków. Od pracodawcy oraz specyfiki stanowiska zależy jaki system zostanie przyjęty. Najbardziej popularny jest system akordowy czyli prowizja za każdy złożony przedmiot lub wykonaną czynność. Oznacza to, że od efektywności zależy wysokość wynagrodzenia. Następnie system czasowy i czasowo-premiowy. W obu przypadkach praca wykonywana jest pod rygorem czasu.
Praca w systemie akordowym przeznaczona jest głównie dla osób bez większego doświadczenia i wykształcenia. Dodatkowo praca w systemie zmianowym może okazać się dla studentów i osób młodych chcących pogodzić edukację z pracą.
Należy pamiętać, że kwestia sposobu naliczania zarobków musi zostać opisana w umowie wraz z podaniem konkretnych stawek i zakresu godzinowego.
W niektórych przypadkach zatrudnienie na akord może okazać się świetnym rozwiązaniem i przynosić godziwe zyski. Wszystko jednak zależy od miejsca pracy i produkowanych produktów. Jeśli są to bardziej ekskluzywne i drogie rzeczy można liczyć na większe prowizje i wypłaty.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak kształtują się zarobki właścicieli firm?
Większość pracowników dużych przedsiębiorstw i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn takiego planu zawodowego jest kilka. Aczkolwiek zazwyczaj najbardziej poważana jest niezależność decyzyjna i materialna. Ile zarabia przeciętny przedsiębiorca?
W jakiej pracy zarabia się najmniej?
Obecnie większość osób wybiera studia wedle swojego hobby i największych pasji. Tylko mała część młodych ludzi szuka dochodowego zawodu, który przyniesie wysokie zarobki, ale nie zawsze tyle samo satysfakcji. Na
Utrata pracy – co dalej?
W sytuacji rozwiązania umowy z pracodawcą z przyczyn niezależnych od nas mamy prawo do odprawy. Szczegółowe informacje na temat zadośćuczynienia spowodowanego utratą pracy odnajdziemy w przepisach Kodeksu Pracy oraz ustawach
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!