Zasady działania aresztu prewencyjnego

Areszt prewencyjny (ochronny) stosowany jest dla podejrzanych w celu czasowego pozbawienia wolności. Korzysta się z tej formy zapobiegawczej w sytuacjach, kiedy istnieje prawdopodobieństwo popełnienia kolejnego wykroczenia lub przestępstwa.

Ten typ zatrzymania ma na celu odseparowanie podejrzanego od środowiska przestępczego, w którym się znajdował oraz zapobieganie przed mataczeniem i dokonywaniem dodatkowych czynów zabronionych.

W związku z tym, że areszt taki ma zapobiegać i ustrzegać przed dodatkowymi przestępstwami nazywany jest ochronnym lub prewencyjnym.

Aby przestępca został skierowany do aresztu prewencyjnego musi dokonać czynu zabronionego (z premedytacją) o tragicznych skutkach lub ma skłonności do manipulacji ludźmi, zastraszania i namawiania do zmiany lub odmowy zeznań świadków. Poza tym dotyczy podejrzany nie wyraża skruchy i wyrzutów sumienia, jest bezwzględny i niebezpieczny dla najbliższego otoczenia.

Areszt może być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach, po stwierdzeniu istnienia zasadności tego typu kary. Stosowany jest przede wszystkim wobec podejrzanych o bogatej historii przestępczej oraz podejrzanych, którzy stosują groźby ustawowo jarane.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Więziennictwo 1Comments

Czym jest areszt wydobywczy?

Obecnie funkcjonuje przynajmniej kilka sposobów zdobywania faktów od podejrzanych. Jednak wielokrotnie uzyskanie tych najbardziej istotnych jest bardzo skomplikowane. Dlatego proponuje się wykorzystywanie aresztu wydobywczego. Czym się wyróżnia? Czy jest rzeczywiście

Więziennictwo 2 komentarze

Czy skazany może pracować?

Wielu więźniów, w ramach pewnego rodzaju nagrody, może pracować równocześnie przebywając w zakładzie karnym. Wykonywanie zleconych obowiązków może być odpłatne, jednak według innej klasyfikacji niż normalnych warunkach. Wiele przedsiębiorstw, szczególnie

Więziennictwo 2 komentarze

Areszt tymczasowy jako środek zapobiegawczy

W postępowaniu prawnym w Polsce areszt tymczasowy jest jednym z najbardziej dolegliwych środków zapobiegawczych. W sytuacjach wyjątkowych jest najskuteczniejszym środkiem izolacyjnym. Środki zapobiegawcze są środkami przymusu, których zadaniem jest zapewnienie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply