Wszystko o oświadczeniach majątkowych

Wszystko o oświadczeniach majątkowych

Według przepisów obowiązkiem każdego działacza samorządowego jest przygotowywanie oświadczenia majątkowego przynajmniej raz do roku. Innymi słowy należy przedstawić posiadane środki, akcje, nieruchomości i inne cenne rzeczy. Po co oddaje się oświadczenie majątkowe? Czy naprawdę odzwierciedla sytuację rzeczywistą?

Oświadczenia majątkowe zostały wprowadzone, żeby pracownicy samorządowi nie propagowali działań korupcyjnych. Zadaniem każdego z nich jest spisanie swoich rocznych przychodów, oszczędności oraz zakupionego mienia i przedstawienie przełożonemu.

Należy wspomnieć, że prawidłowe przygotowanie oświadczenia majątkowego generuje całe mnóstwo problemów. Mało osób pamięta, że deklaracja to nie tylko stan gotówkowy na koncie bankowym, ale również akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy lokaty.

Sporządzenie oświadczenia niezgodnego z prawdą, które przedstawia wiadomości niemające potwierdzenia w rzeczywistości jest karane. Zakres sankcji zależy od jednostkowego przypadku i może być określany indywidualnie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Na jakich zasadach oddawać 1% podatku?

Od jakiegoś czasu każdy podatnik może uwzględnić w swoim zeznaniu 1% podatku na pomoc charytatywną lub organizacje o charakterze publicznym. Niestety każdego roku przepisy są modyfikowane i nie każdy wie,

Pomoc prawna 0 Comments

Czy sortowanie śmieci jest konieczne?

Obecny rok był okresem, w którym dodano ostatnie poprawki do ustawy o sortowaniu odpadów. Niestety do tej pory wiele ustaleń nie weszło codziennego użytku, a wiele zdezorientowanych osób nie wie

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie obowiązki należą do interwenienta?

Interwenient to osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj powodem dołączenia do sprawy jest osiągniecie konkretnego celu. Zgodnie z polskimi przepisami interwencja przyjmuje dwie formy. Jakie podziały spotykane są najczęściej?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!