Wszystko o oświadczeniach majątkowych

Wszystko o oświadczeniach majątkowych

Według przepisów obowiązkiem każdego działacza samorządowego jest przygotowywanie oświadczenia majątkowego przynajmniej raz do roku. Innymi słowy należy przedstawić posiadane środki, akcje, nieruchomości i inne cenne rzeczy. Po co oddaje się oświadczenie majątkowe? Czy naprawdę odzwierciedla sytuację rzeczywistą?

Oświadczenia majątkowe zostały wprowadzone, żeby pracownicy samorządowi nie propagowali działań korupcyjnych. Zadaniem każdego z nich jest spisanie swoich rocznych przychodów, oszczędności oraz zakupionego mienia i przedstawienie przełożonemu.

Należy wspomnieć, że prawidłowe przygotowanie oświadczenia majątkowego generuje całe mnóstwo problemów. Mało osób pamięta, że deklaracja to nie tylko stan gotówkowy na koncie bankowym, ale również akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne czy lokaty.

Sporządzenie oświadczenia niezgodnego z prawdą, które przedstawia wiadomości niemające potwierdzenia w rzeczywistości jest karane. Zakres sankcji zależy od jednostkowego przypadku i może być określany indywidualnie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Kto powinien być autorem instrukcji BHP?

Często pracownicy wśród powinności mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, planów, dokumentów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba traktować jako utwory mimo, że powstają tylko na potrzeby przełożonego lub managera.

Pomoc prawna 0 Comments

Bezpłatne poręczenie a dochód spółki

Według wprowadzonych jakiś czas temu przepisów poręczenie zadłużonej spółki bezpłatnie jest przychodem dla działalności samej w sobie. Oznacza to, że konieczne będzie opłacenie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wygląda

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie opłaty za adwokata?

Do podstawowych obowiązków adwokata należy udzielanie wsparcia prawnego swoim klientom w sprawach o różnej tematyce i specyfice. Już dawno wiadomo, że usługi te nie są tanie, a w niektórych przypadkach

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!