W upalne dni pracodawca ma dodatkowe obowiązki. Pracownik może odmówić wykonywania pracy

Pracownik może przerwać pracę, jeśli zbyt wysoka temperatura powoduje jego złe samopoczucie. Nie może też być za to ukarany obniżeniem wynagrodzenia. Polskie prawo nakłada też na pracodawcę obowiązek dostarczania podwładnym wody do picia w upalne dni. W odpowiednich warunkach powinni pracować zarówno pracownicy etatowi, jak i zatrudnieni na umowę zlecenie i dzieło.

Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na organizm człowieka: mogą prowadzić do porażenia słonecznego, skurczów cieplnych i udaru cieplnego, zakłócają też pracę układu oddechowego, krążenia i pokarmowego. Upały negatywnie wpływają też na wydajność pracy, zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Badania amerykańskiej firmy Captivate Network pokazały, że podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych.

Polskie prawo nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia podwładnym odpowiednich warunków pracy w upalne dni. Przede wszystkim muszą oni nieodpłatnie zapewnić wodę do picia osobom pracującym na otwartej powierzchni, gdy temperatura wynosi powyżej 25 st. C, a pracownikom biurowym, gdy słupek rtęci przekracza 28 st. C.

– Czasami temperatury przewyższają możliwości organizmu i wtedy ludzie pracujący w wyjątkowo ciężkich warunkach otrzymują napoje witaminizowane, energetyzujące w związku z większym wyczerpaniem podczas pracy fizycznej. Pracownicy w budownictwie pracujący na zewnątrz muszą mieć dostarczone około 90 litrów na osobę do umycia się, w okresie letnim pracodawca powinien o tym pamiętać – mówi agencji informacyjnej Newseria Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Źródło wody nie może znajdować się dalej niż 75 m od stanowiska pracy. Pracodawcy nie mają obowiązku skracania dnia pracy w czasie dużych upałów, mogą to jednak zrobić. W takim przypadku nie wolno im jednak zmniejszać wynagrodzenia. Mogą także wyznaczyć dodatkowe przerwy w pracy. Pracodawcy mają też obowiązek zapewnienia dopływu powietrza w pomieszczeniach pracowniczych.

Jednak nawet gdy pracodawcy zapewnią odpowiednie warunki pracy podczas upałów, może się zdarzyć, że pracownik nie będzie w stanie wykonywać obowiązków ze względu na zły stan psychofizyczny. Może on wtedy przerwać pracę, także bez konsekwencji finansowych.

– Warunki BHP powinny być stworzone takie, żeby zapewniały bezpieczną i dobrą pracę. W pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o świetlikach, o wertikalach, wentylacji czy klimatyzacji, żeby temperatura była dogodna do wykonywania pracy– mówi Maria Kacprzak-Rawa.

Obowiązki pracodawcy w tym zakresie dotyczą wszystkich pracowników – zarówno tych zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na podstawie umów cywilno-prawnych.

– Pracodawca może zapłacić grzywnę od 1 tys. do 30 tys. zł kary za nieprzestrzeganie przepisów BHP. Pracownik z kolei powinien porozmawiać z pracodawcą, jeśli on nie wypełnia swoich obowiązków. Jeśli to nie poskutkuje, można złożyć skargę do Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie – mówi Kacprzak-Rawa.

 

Żródło: Newseria.pl

You might also like

Efekty poszukiwań pracy, a podejście do tego zadania

Bycie bezrobotnym nikogo nie cieszy, a wręcz przeciwnie potrafi przygnębić jak nic innego. Jak wiadomo nie posiadając pracy nie mamy również pieniędzy, co z kolei przekłada się na nasz byt.

Bezrobocie na koniec roku będzie jednocyfrowe. W niektórych zawodach brakuje rąk do pracy

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najniższy odczyt za trzeci miesiąc roku od 1991 r., gdy wyniosło 7,1 proc. Eksperci uważają, że jeżeli

Nieterminowe płatności utrudniają ekspansję zagraniczną polskich firm

Rośnie skala opóźnień w płatnościach w krajach Europy Zachodniej, czyli u głównych partnerów handlowych Polski – wynika z danych firmy Atradius. Problem z nieterminowo opłacanymi fakturami ma 41 proc. przedsiębiorstw. Firmy muszą też coraz

19 komentarzy

 1. Maciej90
  Sierpień 01, 01:33 Reply
  W większości biur pilnuje się, aby te normy dotyczące temperatury zostały restrykcyjnie przestrzegane. Jestem tego niemalże pewien.
 2. Małgorzata
  Sierpień 01, 19:26 Reply
  No cóż, pracowałam kilka miesięcy na produkcji (lutowanie) i kolorowo nie jest. Temperatura o wiele większa niż na dworze, ze wszystkich się leje ale pracować trzeba. Jednak cieszę się, że można było bez problemu wyjść na dwór odświeżyć się, a na wodę i jakieś owoce przy stanowisku pracy nikt krzywo nie patrzył. Lato ma swoje plusy i minusy :)
 3. Lukasz17
  Sierpień 03, 00:13 Reply
  Często są przymykane na to oczy pracodawców. Uwierzcie mi. W dwóch różnych zawodach miałem 2 zupełnie inne sytuacje. U jednego pracodawcy przestrzegano tego, u innego nie.
 4. marcel
  Sierpień 03, 00:15 Reply
  W mojej ocenie Inspekcje pracy częściej powinny przyglądać się takim sytuacją. To może poprawiłoby sytuację.
 5. JanW
  Sierpień 03, 00:16 Reply
  Z autopsji mogę się wypowiedzieć pozytywnie na temat tych przepisów. Wiele pracodawców naprawdę pilnuje tego. Oczywiście ciężko jest tego dotrzymać.
  • Krzysztof
   Sierpień 12, 19:44 Reply
   Chwilami nie jest idealnie, ale wielkie firmy faktycznie starają się zapewnić odpowiednie warunki. Chłodzona woda i dodatkowe przerwy to podstawa, inne przywileje wynikają już tylko z dobrej woli właściciela.
 6. Dondi96
  Sierpień 03, 14:02 Reply
  Przeglądając wcześniejsze komentarze mogę się ustosunkować do nich tylko w jeden sposób. Poważne firmy dbają o swoich pracowników nawet w upalne dni, zaś mniejsi pracodawcy (np. pracodawca, który ma tartak i zależy mu głównie na "wykorzystaniu swoich pracowników do granic możliwości") w ogóle nie zwracają na nich uwagi.
 7. kamila
  Sierpień 04, 18:37 Reply
  Jeżeli pracodawca nie przestrzega tych warunków to powinien być ukarany. Często na halach produkcyjnych temperatura jest znacznie wyższa niż powinna być i pracownicy źle się czują.
  • Maciej90
   Sierpień 04, 23:53 Reply
   Tak, ale jak to według Ciebie powinno być kontrolowane? Podaj mi przykład, w którym taka kontrola by się sprawdziła.
   • Marcel
    Sierpień 04, 23:54 Reply
    Maciej90 ma racje. Zazwyczaj gdy te normy temperatury są przekraczane niemożliwe jest sprawdzenie wszystkich miejsc pracy, w których mogło dojść do nadużyć.
    • Jlk
     Sierpień 17, 18:45 Reply
     To mnie właśnie boli, bo pracownik nie ma prawa się w ogóle odezwać, albo pracujesz w złych warunkach, albo masz na pieńku z szefem za ewentualne zaskarżenie do odpowiednich organów. To lekka patologia w mojej skromnej opinii.
  • Mariusz
   Sierpień 05, 22:38 Reply
   Wydaje mi się, że Kamila miała na myśli to, że nieprzestrzeganie odpowiednich warunków powinno być surowo karane. W końcu nie można sprawdzić każdego miejsca pracy.
 8. JanK
  Sierpień 05, 12:33 Reply
  Wszystko wygląda fajnie w teorii, ale w praktyce jest to naprawdę różnie. Jedne firmy przestrzegają tych zasad, a inne mają to totalnie gdzieś. Czasem pracownik jest naprawdę wycieńczony, a mimo to musi wyrobić xy godzin lub stworzyć jakiś produkt. Mam nadzieję, że to się zmieni i inspekcje naprawdę zadbają o to, aby praca była przyjemna.
  • Dondi96
   Sierpień 05, 22:48 Reply
   Według mnie za nieprzestrzeganie tych norm powinny być duże kary pieniężne. W końcu lepiej zadbać o pracownika niż płacić kilka tysięcy kary.
   • JanK
    Sierpień 10, 22:22 Reply
    Powinny być, ale wiesz dokładnie jak respektowane jest prawo pracownika, jak to w ogóle udowodnić, że pracujemy w niesprzyjających warunkach?
    • Jlk
     Sierpień 14, 16:04 Reply
     Szczerze to nie wiem, może jakieś nagrania? Musi być to na pewno autentyczne.
 9. alina
  Listopad 19, 17:41 Reply
  Szczerze mówiąc to sama pracują na hali, na której w lecie jest 32 stopnie i nikt na to nie zwraca uwagi..
 10. anett
  Styczeń 30, 14:22 Reply
  Szkoda, że w mojej firmie nie zwraca nikt na to uwagi. Niestety pracodawcy mają gdzieś to, że jest gorąco.
 11. marcik
  Luty 03, 08:41 Reply
  A czy pracownik, który pracuje na umowę zlecenie w wysokiej temperaturze też może odmówić?

Leave a Reply