Skuteczne odzyskiwanie należności

Skuteczne odzyskiwanie należności

Według danych statystycznych wzrasta średnie zadłużenie przeciętnego Polaka, a jednocześnie rośnie również liczba osób, które swoich zobowiązań nie spłacają regularnie. I nie chodzi tu jedynie o zobowiązania finansowe względem banków. Coraz częściej zaległości dotyczą również płatności względem operatorów komórkowych czy wspólnot mieszkaniowych, a wielu dłużników zalega także z płatnościami świadczeń zasądzanych przez sądy.

Najczęściej każda z instytucji, względem której płatnik ma zaległości w płatnościach, ma również wypracowane metody pozwalające na odzyskanie zaległych płatności. Co prawda banki straciły właśnie bankowy tytuł egzekucyjny, jednak nadal mogą one dochodzić swoich należności z majątku dłużnika w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. Windykacja ciągle się zmienia, także pod względem prawnym, pojawiają się również nowe metody dochodzenia wierzytelności i monitorowania dłużników choćby w mediach społecznościowych. Takie zagadnienia poruszają specjalne szkolenia z windykacji należności, aby odbywała się ona zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również aby wzrosła skuteczność w dochodzeniu wierzytelności od dłużników.

Windykacja składa się z dwóch etapów. W stosunku do dłużników, którzy o wybranej płatności zapomnieli lub też nie uregulowali jej z przyczyn losowych, można zastosować miękką windykację, która pozwala na ustalenie terminu uregulowania zobowiązania. Kolejnym etapem odzyskiwania należności może być windykacja twarda. To właśnie ten rodzaj windykacji jest bardzo często realizowany przez firmy windykacyjne, które poprzez swoje działania na wielu płaszczyznach – windykację listowną, telefoniczną, terenową, ale równie często także dzięki śledztwom prowadzącym do odkrycia majątku dłużnika – są skuteczniejsze w ściąganiu należności.

Warto pamiętać także o tym, że dla wielu dłużników, zarówno firm, jak i osób fizycznych, zaleganie z płatnościami może się skończyć wpisem do Krajowego Rejestru Dłużników, a w przypadku zadłużenia względem banku – wpisem do BIK. Każdy z rejestrów ma podobną skuteczność – wpisanie na listę nierzetelnych klientów powoduje obniżenie wiarygodności i utrudnia dostęp do kredytów oraz możliwość korzystania z usług choćby operatorów komórkowych. Wiele firm monitoruje swoich klientów w takich spisach, zmniejszając tym samym ryzyko, związane z koniecznością późniejszego dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.

You might also like

Prawa konsumenta 0 Comments

Czy klient może ubiegać się wcześniejszą spłatę zadłużenia?

Kryzys gospodarczy ciągle trwa i nieustannie doprowadza do upadku wiele firm i osób prywatnych. Niepewna sytuacja materialna, ciągłe redukcje etatów, poszukiwania lepszej pracy często rujnują spokój. W trudnych czasach jedyną

Prawa konsumenta 1Comments

Czy anulacja polecenia zapłaty jest możliwa?

Polecenie zapłaty to jedna z usług oferowanych przez bank w ramach posiadania rachunku osobistego lub firmowego. Wiąże się z automatycznym obciążeniem konta w chwili uzyskania rachunku (lub faktury) od konkretnej

Prawa konsumenta 0 Comments

Jeden na 40 lotów Polaków jest opóźniony lub odwołany. Większość podróżnych nie zna swoich praw

Tanie bilety i coraz większa dostępność połączeń sprawiają, że Polacy coraz chętniej podróżują liniami lotniczymi. Według prognoz ULC w 2030 roku liczba podróżnych na polskich lotniskach niemal się podwoi się i sięgnie 60

11 komentarzy

 1. Gosia
  Sierpień 03, 09:41 Reply
  Szczerze mówiąc cieszy mnie, że niektóre instytucje będą mogły coraz skuteczniej odzyskiwać pieniądze. Sama ostatnio "odziedziczyłam" numer telefonu po jakimś dłużniku. Ciągłe telefony od nieznanych ludzi nie są najprzyjemniejszą rzeczą.
 2. Dondi96
  Sierpień 03, 13:40 Reply
  Zgadzam się z Gosią. Według mnie ponowne wykorzystywanie numeru przez operatora jest lekko mówiąc niedorzeczne.
  • Gosia
   Sierpień 07, 12:29 Reply
   Niedorzeczne i często stosowane, niestety ;/ Ostatnio obiło mi się o uszy, że nieaktywny numer już po 3 miesiącach (!) przechodzi do nowego użytkownika. Nie wiem ile w tym prawdy, ale nie zdziwię się jeśli to prawda.
 3. alina
  Sierpień 04, 18:24 Reply
  Jedna ważna informacja: niech ściągają od tych prawdziwych dłużników, a nie ludzi, którzy są Bogu ducha winni, bo zalegają komuś 2 zł.
 4. Mariusz
  Sierpień 05, 22:23 Reply
  Ostatnio operator przysłał mi upomnienie, ponieważ byłem mu dłużny 0,11zł. Było to dla mnie nonsensem, bo więcej zapłacił wysyłając mi list, ale jak widać w rachunkowości wszystko musi się zgadzać.
 5. Maria
  Sierpień 09, 12:58 Reply
  Macie rację, niektóre zadłużenia są śmieszne (mam tu na myśli poniżej 1 zł), powinno sobie to naprawdę darować. Wiecie jednak, w wielkich korporacjach wszystko musi się zgadzać i nie jest ważna ilość zer, po prostu musisz płacić i tyle.
  • Anna
   Sierpień 14, 23:40 Reply
   Wydaje się to śmieszne, fakt, jednak firmy nie mogą sobie pozwolić na darowanie każdemu 1zł. Kiedyś miałam podobne zdanie do Twojego. Jednak rozpoczęłam pracę wysyłkową, ludzie czasami coś zamówili, wpłacili pieniądze, prowizja się naliczyła a potem chcą zwrotu. Prowizja niby mała, ale z czasem robi się z tego pokaźna sumka. I jak tu nie żądać tych małych kwot?
   • Maria
    Sierpień 17, 18:41 Reply
    Faktycznie, z tej perspektywy patrząc to odzyskiwanie należności ma swoje uzasadnienie. Wiemy jednak, że są inne sytuacje kiedy człowiek naprawdę jest poszkodowany, a urząd nie ma tego w ogóle na uwadze. Sądzę, że każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany, mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to przekazałam.
 6. aro
  Listopad 14, 13:57 Reply
  Czasem mnie zadziwia, jak można odziedziczyć numer telefonu osoby, która niby ma jakieś długi. Chore zachowanie ze strony osób nękających właściciela tego telefonu.
 7. kark
  Listopad 23, 16:00 Reply
  Może i chore zachowanie, ale niestety takie sytuację mają coraz częściej miejsce. Nie da się też niestety nic z tym zrobić.
 8. mrio
  Luty 01, 07:55 Reply
  Jeżeli chcemy skutecznie odzyskać należność to powinniśmy przede wszystkim zatrudnić osobę, która się na tym zna i nam pomoże.

Leave a Reply