Przestępstwa cardingowe

Przestępstwa cardingowe

Przestępstwa cardingowe od dobrej dekady znane są sądownictwu polskiemu. Związane są z nadużyciami kart płatniczych oraz kradzieżami z kont bankowych. Odbywają się z zastosowaniem nowoczesnych technik i trudno dostrzeganych metod.

Carding to przede wszystkim pozyskiwanie kart płatniczych, wykonywanie duplikatów, kradzież danych z karty oraz czyszczenie kont. W branży tej pracują głównie specjaliści oraz osoby, które mają bogate zdolności i wiedzę z dziedziny bankowości i ekonomii.

Kradzież danych odbywa się różnymi metodami. Najbardziej znana jest kradzież karty płatniczej i wykorzystywanie do przestępczych celów. Poza tym funkcjonuje zasada pozyskiwania informacji o karcie lub kodach zabezpieczających poprzez podszywanie się pod pracownika banku lub biura obsługi klienta. Dość popularna i bardzo skuteczna metoda polega na zakładaniu specjalnej klawiatury w bankomacie, która wygląda dokładnie tak samo jak każda inna. Pozyskuje ona kody PIN i dane do konta, pozwala na korzystanie z środków bez posiadania oryginalnej karty. Ostatni sposób to włamanie się do zasobów bankowych za pośrednictwem internetu i kradzież danych konkretnych klientów.

W dzisiejszych czasach bardzo trudno ustrzec się przed cardingiem. Przede wszystkim dlatego, że nieustannie powstają nowe metody oszustw bankowych. Można jednak maksymalizować bezpieczeństwo, np. nie wypłacać samodzielnie pieniędzy z bankomatu, dobrze zabezpieczać kartę w bagażu lub portfelu.

Osoby podejrzane o carding, którym zostanie udowodniona wina mogą spędzić w więzieniu od pół roku do sześciu lat.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawo karne 0 Comments

W jaki sposób karać za zaśnieżony chodnik?

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny ze względu na zalegający śnieg, wiszące sople oraz pokryte lodem drogi i chodniki. Nie można zapominać, że obowiązkiem każdego właściciela jest odśnieżenie lub skucie lodowej

Prawo karne 0 Comments

W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?

Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.

Prawo karne 0 Comments

Procedura przesłuchania

Przesłuchanie to jeden ze sposobów pozyskiwania zeznań i relacji ze zdarzeń. Zwykle dotyczy świadków lub najbliższej rodziny. Osoby te posiadają informacje o przestępcy, ofierze, okolicznościach zdarzenia, istotnych szczegółach, tajemnicach i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!