Wszystko o umowach o dzieło

Wszystko o umowach o dzieło

W Polsce dostępnych wiele typów umów dotyczących współpracy. W dużym stopniu wybór odpowiedniej uzależniony jest od zakresu realizowanych zadań, etatu i specyfiki przedsiębiorstwa. Ciągłą popularnością cieszy się również umowa o dzieło, która dominuje wśród uprawiających wolne zawody. Czy jest odpowiednia? Jakie niebezpieczeństwa przynosi?

Na początek warto powiedzieć, że zamysłem umowy o dzieło jest wykonanie powinności w zamian za zatwierdzone wynagrodzenie. Informacje dotyczące dat oraz metod przekazywania należności ustalane są osobiście i wedle własnego uznania.

Najważniejszym problemem tego typu umów jest brak konieczności odprowadzania składek ubezpieczeniowych i zdrowotnych przez przedsiębiorcę. To ogromne ułatwienie i okazja na nadprogramowe oszczędności. W takiej sytuacji cierpi pracownik, który zna trudną sytuację na rynku pracy i decyduje się na wszystko.

Kontrolerzy ZUS systematycznie organizują akcje sprawdzające w niewielkich firmach na terenie całej Polski. W przypadku wychwycenia nieprawidłowości – ciągłe zatrudnianie w ramach umowy o pracę, przedłużanie umowy o pracę co miesiąc – i udowodnienia winy grożą wysokie kary pieniężne oraz prawne.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Na jakich zasadach pracuje animator wolnego czasu?
Next Jaką funkcję pełnią anonimowi świadkowie?

You might also like

Praca 1Comments

Kiedy powinna być gotowa ocena pracownicza?

W renomowanych firmach i korporacjach organizuje się okresowe oceny pracownicze. Są one niezbędne, żeby wymienić powielane błędy, pochwalić za dokonania lub przedyskutować inne kwestie służbowe. Kiedy pracodawca powinien wykonać ocenę

Ułatwienia dla przedsiębiorców-zmiany w Kodeksie pracy

Od początku tego roku obowiązują nowe przepisy, których zamiarem jest ułatwienie rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy. Zgodnie z nowelizacją obowiązki informacyjne związane z założeniem działalności gospodarczej są teraz zniesione. Przyczyną tych

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie

1 Comment

  1. akcentt
    31 stycznia, 11:14 Reply
    Umowa o dzieło jest fajna, o ile dobrze wykonamy zlecone dzieło i nic nie zawalimy. W przeciwnym razie musimy ponieść koszty.

Leave a Reply