Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu

Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu

Podejmując jakieś działanie, dążymy najczęściej do jasno określonego celu. Gdy uda nam się go osiągnąć, czujemy satysfakcję. W rzeczywistości to właśnie ona stanowi motywator wszelkiego działania. Jeśli nie bylibyśmy bowiem zadowoleni z osiąganych sukcesów, szybko stracilibyśmy zapał do podejmowania nowych wyzwań. Nasze życie stałoby się nieciekawe, a my z pewnością popadlibyśmy w stagnację. W takim stanie trudno z powrotem “wykrzesać” z siebie chęć do pozytywnych zmian. Satysfakcja z wykonywanych czynności jest więc kluczem do życia w harmonii. A skoro lwią część naszego czasu pochłania praca, nie powinna ona przynosić nam frustracji, lecz właśnie satysfakcję. Dobro pracownika nie zawsze jednak leży w jego rękach. Za to, czy praca przynosi podwładnym satysfakcję, w dużej mierze odpowiada pracodawca.

Źródło niezadowolenia

Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracownik nie czuje się zadowolony z wykonywanej pracy. Jest dobrym specjalistą i zawsze dba, by codzienne zadania były zrobione jak najlepiej. Zostaje więc po godzinach, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Niestety jego starania pozostają niezauważone – awans dostaje kolega z biurka obok. Mało tego, nasz bohater, choć najbardziej przykładny, nie zostaje nawet wynagrodzony premią. Po jakimś czasie jego zapał maleje, a polecenia, które niegdyś spełniał tak starannie, wykonuje z coraz większą niedbałością. Cierpi na tym też jego życie prywatne – wyniesiona z pracy frustracja nie mija po przekroczeniu progu mieszkania. Negatywne czynniki zaczynają nakładać się na siebie nawzajem, uruchamiając błędne koło. Motywacja do pracy maleje, a niezadowolenie rośnie.

Podobne sytuacje zdarzają się w firmach na całym świecie. Na brak satysfakcji czasem wpływa niesprawiedliwy system wynagrodzeń, czasem nierozważny podział zadań, a kiedy indziej problemy na gruncie prywatnym. I o ile za dobrostan pracownika faktycznie odpowiada pracodawca, trudno oczekiwać od niego, że będzie niezawisłym i sprawiedliwym sędzią. Oczywiście, przełożony powinien być obiektywny, lecz praktyka często jest daleka od ideału. Nierówne relacje szef-pracownik, czy duża i trudna do monitorowania grupa podwładnych, to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do kryzysu. Wystarczy, że gdzieś dojdzie do przeoczenia – przełożony nie zauważy czyichś osiągnięć, nie doceni talentu, nie zwróci uwagi na potrzeby pracowników. Obniżony poziom satysfakcji może mieć także inne przyczyny: nieprawidłowa organizacja pracy, brak autonomii pracownika, niedopasowanie obowiązków do specyfiki stanowiska. Niewykluczone, że brak zadowolenia spowodowany jest nie jednym, lecz kilkoma czynnikami.

Diagnoza problemu

Pomocne w rozwiązaniu problemu może być badanie satysfakcji pracowników. To narzędzie tworzone przez specjalistów HR, którzy już niejedną firmę wyciągnęli z kryzysu. Takie badanie można jednak zastosować także wtedy, gdy w szeregach organizacji nie dzieje się nic niepokojącego. Przeprowadzając je regularnie, przedsiębiorca ma pewność, że dba o doskonalenie firmy. Badając satysfakcję podwładnych można również nabyć ważne informacje o tym, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Zidentyfikowanie tych czynników ma duże znaczenie w planowaniu zmian – np. wprowadzaniu innego systemu motywowania (płacowego lub pozapłacowego) lub reorganizacji.

W “normalnych” warunkach, poziom satysfakcji pracowników bada się z reguły co roku lub co dwa lata. Jeśli pracodawca dostrzega jednak niepokojące symptomy, w każdej chwili może poprosić o pomoc. Eksperci z agencji doradztwa personalnego przeprowadzą cały proces krok po kroku. Przed przystąpieniem do badania, przeprowadzany jest wywiad z przełożonymi i menedżerami. Konsultanci HR, wspólnie z klientem starają się zdefiniować problem i określić, w jakich okolicznościach się on pojawił. Ustalany jest także budżet, jaki firma może przeznaczyć na badanie, jak również sposób jego przeprowadzenia. Nowoczesne agencje dysponują narzędziami, które pozwalają pracownikom przejść przez badanie w przystępnej dla nich formie. Przykładowo, krakowska firma Advisory Group TEST Human Resources wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie, umożliwiające przeprowadzenie badania online (e-survey). Jest ono szczególnie przydatne, gdy firma jest rozproszona w kilku lokalizacjach, a przy tym zapewnia anonimowość pracowników, która jest kluczowym aspektem badań dotyczących satysfakcji pracowników z pracy. Warto przeczytać więcej o metodach badania satysfakcji i nastrojów w firmie przeprowadzanych przez TEST.

Badanie satysfakcji pracowników nie jest skomplikowane. Podwładni odpowiadają na pytania zawarte w kwestionariuszu. Ankietę także przygotowuje się we współpracy z klientem-pracodawcą – dzięki temu badanie jest maksymalnie dostosowane do potrzeb firmy. Wyniki przedstawiane są w klarowny sposób. Dzięki temu odbiorca może łatwo zdefiniować ewentualne problemy i znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania. Przede wszystkim jednak badanie satysfakcji pracowników pozwoli przedsiębiorcy tak pokierować swoje przyszłe działania, by jego podwładni byli zadowoleni i zmotywowani do pracy.

You might also like

Tajemnica zakładu pracy

Każdy pracownik jest zmuszony do zachowania informacji zdobytych w trakcie pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego nakazu? Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji

Praca 1Comments

Czy można weryfikować trzeźwość zatrudnionych?

Zjawisko nadużywania alkoholu w pracy dotyczy szczególnie pracowników fizycznych. To bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ wiele obowiązków wykonuje się w ryzykownych warunkach, z narażeniem zdrowia lub życia. Czy kierownik może weryfikować trzeźwość

Innowacyjne firmy mogą liczyć na większe ulgi podatkowe i łatwiejsze procedury

Na przełomie roku weszły w życie przepisy tzw. małej ustawy o innowacyjności. Wprowadziła ona szereg ulg podatkowych i ułatwień dla przedsiębiorców, którzy inwestują w badania i rozwój. Nowe przepisy upraszczają też procedurę komercjalizacji wynalazków na uczelniach,

7 komentarzy

 1. fan
  18 listopada, 16:41 Reply
  Satysfakcja pracownika niestety nie zawsze jest odczuwalna. Nie da się być usatysfakcjonowanym przy tak małej wypłacie..
 2. karo
  19 listopada, 17:44 Reply
  Masz rację. Chociaż mi czasem uda się odczuć satysfakcję, np. wtedy, gdy ktoś mnie pochwali.
 3. kora
  23 listopada, 15:57 Reply
  Kiedy pracownicy będą bardziej szczęśliwi? Kiedy płaca będzie większa, kiedy zaczną lepiej zarabiać.. Kiedy przestaną na nich wszyscy krzyczeć..
 4. merjli
  15 grudnia, 19:44 Reply
  Moim zdaniem jeżeli wypłata była by wyższa to i satysfakcja była by zdecydowania podniesiona. Patrzmy na to z tej strony.
 5. gwiazda
  17 grudnia, 20:41 Reply
  Szczerze mówiąc to ja już od dawna nie jestem usatysfakcjonowana. A dlaczego? Dlatego, że niestety wypalam się zawodowo.
 6. anett
  30 stycznia, 14:20 Reply
  Nie wiem dlaczego, ale coś mi się zdaje, że coraz mniej pracowników właśnie jest zadowolonych z pracy. Winna jest atmosfera.
 7. marcik
  03 lutego, 08:39 Reply
  Żeby pracownicy odczuwali satysfakcję to muszą niestety mieć jakiś system motywacyjny, co w dzisiejszym świecie jest rzadko spotykane.

Leave a Reply