Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu
Podejmując jakieś działanie, dążymy najczęściej do jasno określonego celu. Gdy uda nam się go osiągnąć, czujemy satysfakcję. W rzeczywistości to właśnie ona stanowi motywator wszelkiego działania. Jeśli nie bylibyśmy bowiem zadowoleni z osiąganych sukcesów, szybko stracilibyśmy zapał do podejmowania nowych wyzwań. Nasze życie stałoby się nieciekawe, a my z pewnością popadlibyśmy w stagnację. W takim stanie trudno z powrotem “wykrzesać” z siebie chęć do pozytywnych zmian. Satysfakcja z wykonywanych czynności jest więc kluczem do życia w harmonii. A skoro lwią część naszego czasu pochłania praca, nie powinna ona przynosić nam frustracji, lecz właśnie satysfakcję. Dobro pracownika nie zawsze jednak leży w jego rękach. Za to, czy praca przynosi podwładnym satysfakcję, w dużej mierze odpowiada pracodawca.
Źródło niezadowolenia
Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracownik nie czuje się zadowolony z wykonywanej pracy. Jest dobrym specjalistą i zawsze dba, by codzienne zadania były zrobione jak najlepiej. Zostaje więc po godzinach, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Niestety jego starania pozostają niezauważone – awans dostaje kolega z biurka obok. Mało tego, nasz bohater, choć najbardziej przykładny, nie zostaje nawet wynagrodzony premią. Po jakimś czasie jego zapał maleje, a polecenia, które niegdyś spełniał tak starannie, wykonuje z coraz większą niedbałością. Cierpi na tym też jego życie prywatne – wyniesiona z pracy frustracja nie mija po przekroczeniu progu mieszkania. Negatywne czynniki zaczynają nakładać się na siebie nawzajem, uruchamiając błędne koło. Motywacja do pracy maleje, a niezadowolenie rośnie.
Podobne sytuacje zdarzają się w firmach na całym świecie. Na brak satysfakcji czasem wpływa niesprawiedliwy system wynagrodzeń, czasem nierozważny podział zadań, a kiedy indziej problemy na gruncie prywatnym. I o ile za dobrostan pracownika faktycznie odpowiada pracodawca, trudno oczekiwać od niego, że będzie niezawisłym i sprawiedliwym sędzią. Oczywiście, przełożony powinien być obiektywny, lecz praktyka często jest daleka od ideału. Nierówne relacje szef-pracownik, czy duża i trudna do monitorowania grupa podwładnych, to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do kryzysu. Wystarczy, że gdzieś dojdzie do przeoczenia – przełożony nie zauważy czyichś osiągnięć, nie doceni talentu, nie zwróci uwagi na potrzeby pracowników. Obniżony poziom satysfakcji może mieć także inne przyczyny: nieprawidłowa organizacja pracy, brak autonomii pracownika, niedopasowanie obowiązków do specyfiki stanowiska. Niewykluczone, że brak zadowolenia spowodowany jest nie jednym, lecz kilkoma czynnikami.
Diagnoza problemu
Pomocne w rozwiązaniu problemu może być badanie satysfakcji pracowników. To narzędzie tworzone przez specjalistów HR, którzy już niejedną firmę wyciągnęli z kryzysu. Takie badanie można jednak zastosować także wtedy, gdy w szeregach organizacji nie dzieje się nic niepokojącego. Przeprowadzając je regularnie, przedsiębiorca ma pewność, że dba o doskonalenie firmy. Badając satysfakcję podwładnych można również nabyć ważne informacje o tym, jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Zidentyfikowanie tych czynników ma duże znaczenie w planowaniu zmian – np. wprowadzaniu innego systemu motywowania (płacowego lub pozapłacowego) lub reorganizacji.
W “normalnych” warunkach, poziom satysfakcji pracowników bada się z reguły co roku lub co dwa lata. Jeśli pracodawca dostrzega jednak niepokojące symptomy, w każdej chwili może poprosić o pomoc. Eksperci z agencji doradztwa personalnego przeprowadzą cały proces krok po kroku. Przed przystąpieniem do badania, przeprowadzany jest wywiad z przełożonymi i menedżerami. Konsultanci HR, wspólnie z klientem starają się zdefiniować problem i określić, w jakich okolicznościach się on pojawił. Ustalany jest także budżet, jaki firma może przeznaczyć na badanie, jak również sposób jego przeprowadzenia. Nowoczesne agencje dysponują narzędziami, które pozwalają pracownikom przejść przez badanie w przystępnej dla nich formie. Przykładowo, krakowska firma Advisory Group TEST Human Resources wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie, umożliwiające przeprowadzenie badania online (e-survey). Jest ono szczególnie przydatne, gdy firma jest rozproszona w kilku lokalizacjach, a przy tym zapewnia anonimowość pracowników, która jest kluczowym aspektem badań dotyczących satysfakcji pracowników z pracy. Warto przeczytać więcej o metodach badania satysfakcji i nastrojów w firmie przeprowadzanych przez TEST.
Badanie satysfakcji pracowników nie jest skomplikowane. Podwładni odpowiadają na pytania zawarte w kwestionariuszu. Ankietę także przygotowuje się we współpracy z klientem-pracodawcą – dzięki temu badanie jest maksymalnie dostosowane do potrzeb firmy. Wyniki przedstawiane są w klarowny sposób. Dzięki temu odbiorca może łatwo zdefiniować ewentualne problemy i znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytania. Przede wszystkim jednak badanie satysfakcji pracowników pozwoli przedsiębiorcy tak pokierować swoje przyszłe działania, by jego podwładni byli zadowoleni i zmotywowani do pracy.
You might also like
Zmiany w prawie korzystne dla kobiet
W ostatnim czasie Unia Europejska zwróciła uwagę na sytuację kobiet w większych przedsiębiorstwach. Okazało się bowiem, że głownie mężczyźni zasiadają na kierowniczych stanowiskach, a udział kobiet nie przewyższa 10%. Komisja
Jak atmosfera wpływa na pracowników?
Akcje organizowane od wielu lat wskazują, że dla pracowników ogromne znaczenie ma odpowiednia atmosfera. Nawet wypłata nie odgrywa dla podwładnych tak wielkiej roli jak zdrowe stosunki z współpracownikami i kierownikiem.
Dlaczego działalność agroturystyczna się opłaca?
W kilku lat bardzo popularny jest temat ochrony przyrody i ekologicznego życia. Ludzie bardziej skupiają się na tym, co jedzą, piją, kupują i wyrzucają. Nie dziwi zatem fakt, że prawdziwe
7 komentarzy
fan
18 listopada, 16:41karo
19 listopada, 17:44kora
23 listopada, 15:57merjli
15 grudnia, 19:44gwiazda
17 grudnia, 20:41anett
30 stycznia, 14:20marcik
03 lutego, 08:39