Porozmawiajmy o podwyżce

Porozmawiajmy o podwyżce

Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef sam zaproponuje podniesienie wynagrodzenia. Tak wyglądają nasze marzenia. A rzeczywistość?

Wśród Polaków badanych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl, tylko 52% odbyło kiedykolwiek rozmowę o podwyżce. Jak wskazują wyniki, mniej niż połowa respondentów sama zainicjowała taką rozmowę – 38% badanych, a z kolei tylko jedna piąta (19%) została na nią zaproszona przez przełożonego. Pozostałe 48% badanych nigdy nie rozmawiało o podniesieniu wynagrodzenia. Powyższe dane świadczą o tym, że rozmowy o finansach nie są naszą mocna stroną.

1
(Pracuj.pl)

To, że prawie połowa z respondentów nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce, to zaskakujący wynik. Wśród badanych blisko 80% to osoby w wieku 30 lat lub starsze. Można założyć, że pracują one już od kilku lat, ale w tym okresie nie miały okazji dyskutować o zmianie poziomu zarobków. To zaś sugeruje, że trudno rozmawia się nam o płacach. Na tyle trudno, że znaczna część respondentów w ogóle nie porusza tego tematu- komentuje Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Grupy Pracuj

Co nas skłania do rozmowy o podwyżce?

Z przeprowadzonego badania wynika, że do rozmowy o podwyżce motywują Polaków aspekty racjonalne, bezpośrednio związane z wykonywaną pracą zawodową. Najczęstszym impulsem do poruszenia tematu wynagrodzenia jest wzrost zakresu obowiązków – deklaruje tak 54% badanych. Kolejny aspekt to świadomość tego, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej. Również sukcesy w pracy przekładają się na większą śmiałość badanych w rozmowach o podniesieniu pensji. Jednak szanse na zmianę wynagrodzenia mamy zawsze, bo w dużej mierze podwyżka zależy od naszego przygotowania i sposobu przeprowadzenia rozmowy z pracodawcą.

Przygotuj się, przyjdź z propozycją

Rozmowa o podniesieniu wynagrodzenia, to jak każde negocjacje biznesowe. Musimy mieć konkretne argumenty i być przygotowani na różne pytania.

Do rozmowy o podwyżce powinniśmy się dobrze przygotować. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, zanalizujmy przebieg naszej pracy u obecnego pracodawcy. Może znajdziemy zawodowe sukcesy, nawet drobne, które pomogą nam uargumentować naszą prośbę -radzi Maciej Bąk, Ekspert ds. Raportów Wynagrodzeń Pracuj.pl – Pracodawca nie musi pamiętać o wszystkich naszych osiągnięciach, to my powinniśmy mu o tym przypomnieć – dobre relacje z zespołem, zadowolenie klientów, pochwały od przełożonych, to już są argumenty wskazujące na nas, jako na wartościowych pracowników. To nasz pierwszy krok. Po drugie zastanówmy się, jakie mamy dodatkowe kompetencje, których do tej pory nie mieliśmy okazji zaprezentować w pracy. Może doskonale znamy jakiś język obcy, a nie wykorzystywaliśmy do tej pory tej umiejętności? Może mamy predyspozycje pedagogiczne i moglibyśmy szkolić nowych pracowników? Warto zanalizować obecny zakres obowiązków, by wiedzieć o jakie dodatkowe zadania możemy go rozszerzyć. Bo przecież nie zawsze pracodawca musi nam wyznaczać obowiązki – możemy ich zmianę zaproponować sami, z korzyścią dla nas -dodaje Maciej Bąk.

Jak pokazuje raport Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, jednym z głównych bodźców do rozmowy o podwyżce jest świadomość tego, że osoby na podobnym stanowisku zarabiają więcej. Aby dowiedzieć się, ile zarabiają pracownicy o podobnym doświadczeniu, zakresie obowiązków i specjalizacji warto skorzystać z serwisu zarobki.pracuj.pl. Dzięki temu w szybki i bezpłatny sposób zyskamy wiedzę, o jakich stawkach możemy rozmawiać z pracodawcą. Jak podkreślają eksperci, nie tylko nie powinniśmy bać się samej rozmowy o podwyżce, lecz także nie powinniśmy mieć oporów przed określeniem tego, jaka kwota wynagrodzenia nas satysfakcjonuje.

You might also like

Zarobki 0 Comments

Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy

Każdy, kto pracował w korporacji lub większej firmie wie, że prócz obowiązków wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać dodatkowe zadania, lecz nie dostawał za to bonusowego wynagrodzenia.

Zarobki 0 Comments

Jak oblicza się wysokość wynagrodzenia urlopowego?

Osoba świadcząca pracę w ramach umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego, w trakcie którego pobiera pełne wynagrodzenie. Oznacza to, że wykorzystując dni urlopu otrzymuje wynagrodzenie w takiej samej

Zarobki 0 Comments

Ulgi z tytułu pracy poza miejscem stałego zamieszkania

Pracobiorcy decydujący się na podróż w ramach aktywności zawodowej mogą liczyć na dodatki pieniężne z tytułu rozłąki. Szczególnie obejmuje to rodziców, którzy na dłuższy termin opuszczają domy i dzieci. Te

5 komentarzy

 1. malwina
  07 sierpnia, 17:08 Reply
  Szkoda tylko, że mało który pracodawca chce dać podwyżkę. Nawet jeżeli komuś się to należy.
 2. majketl
  13 sierpnia, 15:56 Reply
  Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Bardzo dużo.
 3. junior
  15 grudnia, 19:49 Reply
  Żeby rozmowa o podwyżce była taka łatwa.. Pracodawca zazwyczaj szybko ucina temat i po sprawie.
 4. anett
  30 stycznia, 14:30 Reply
  Rozmawiać to sobie możemy, ale na prawdę rzadko który szef zgadza się na podwyżkę, bo jemu się to nie opłaca.
 5. marcik
  03 lutego, 08:47 Reply
  Kto w dzisiejszych czasach chce w ogóle dać podwyżkę.. Smutna i szczera prawda, bo mało jest takich osób.

Leave a Reply