Kiedy można mówić o informacji publicznej?

Kiedy można mówić o informacji publicznej?

W zgodzie z konstytucją formułowanie informacji publicznych to jeden z ważniejszych obowiązków państwa wobec obywateli. Może powstawać codziennie i dotyczy kwestii państwowych i ważnych dla niektórych grup społecznych. Czym w zasadzie jest informacja publiczna?(przetargi) Kto ją ogłasza?

Na wstępie warto powiedzieć, że według definicji informacja publiczna powinna poruszać temat spraw obywatelskich, istotnych z wielu powodów. Zwykle budowana jest przez szeroko rozumiane organizacje państwowe lub rządowe, ale najczęściej chodzi o urzędy i biura do tego uprawnione.

Nagminnie informacje publiczne przekazywane są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) oraz w oddziałach organizacji i instytucji. Z pewnością, gdy ktoś nie posiada bezpośredniego dostępu do wymienionych źródeł może wysłać wniosek lub zapytanie i uzyskać odpowiedź.

Warto pamiętać, że czasami wysłanie informacji publicznej jest obarczone opłatami. Szczególnie w sytuacji, gdy do odtworzenia materiałów potrzebne są nośniki lub inne sprzęty. O kosztach wnioskodawca zostanie powiadomiony na wstępie całego procesu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czy na urzędniku ZUS ciąży odpowiedzialność materialna?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest organem, wobec którego społeczeństwo przejawia niski stopień nie tylko zadowolenia, ale i zaufania. Wpływ na to mają m.in. procedury przyznawania i szybkość działań urzędu w zakresie

Sprawy urzędowe 0 Comments

Jak założyć organizację pozarządową?

O organizacji pozarządowej trzeba mówić w stosunku do jednostek, które działają z osobistej inicjatywy, aczkolwiek chcą wspierać publiczne interesy. Celem nie jest osiąganie przychodów, ale pomoc w wąskiej dziedzinie życia.

Sprawy urzędowe 0 Comments

Czy można zmienić komornika?

Zawód komornika wymaga wiele cierpliwości, komunikatywności i asertywności. Fundamentem działania jest realizowanie wyroków sądowych, tzn. przede wszystkim egzekucja należności. W zgodzie z przepisami każdy komornik spełnia swoje zobowiązania we wskazanym

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply