Kiedy mamy do czynienia z potrącaniem wierzytelności?

Wierzytelności są zobowiązaniami, które jesteśmy zmuszeni uregulować. Najczęściej następuje to na drodze spłaty długu. Jednak w praktyce spotykamy się z możliwością anulowania zobowiązań w przypadku, gdy strony są jednocześnie wobec siebie wierzycielami i dłużnikami.

Prawo stanowiące o potrącaniu wierzytelności znajduje się w Kodeksie Cywilnym. Mówi o możliwości odliczenia zobowiązań od wierzytelności drugiego podmiotu. Zobowiązania owe muszą mieć podstawę prawną i być określone co do wartości. Wtedy mniej wartościową rzecz odliczamy od tej bardziej wartościowej, likwidując jedno zobowiązanie i zmniejszając to większe o kwotę mniejszego.

Wspomniane potrącenie możliwe jest na podstawie oświadczenia. O zakresie działania decyduje sama forma dokumentu, mówimy tu o potrącaniu jednostronnym lub dwustronnym.

Informacje zawarte w oświadczeniu powinny dotyczyć oznaczenia stron i przedmiotu wierzytelności z podaniem jej wartości. Istotną sprawą jest także określenie chęci potrącania całości, czy części wartości sporu.

Zobowiązania nie ulegające procesowi zajęcia, wynikające z operacji niedozwolonych oraz wierzytelności o dostępność środków utrzymania, nie podlegają potrąceniu.

Potrącenie jest pewnego rodzaju zarzutem, zatem obowiązuje na postawie jego praw. Oznacza to zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego, iż potrącenie jest odpowiedzią na pozew wierzyciela w sprawie spłaty zadłużenia. Więc do złożenia zarzutu musimy dysponować odpowiednimi dowodami.

W przypadku potrąceń, dowodami naszego zadłużenia są otrzymane faktury lub przywłaszczone dobra trwałe.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Dotacje dla bezrobotnych
Next Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

You might also like

W sądzie 0 Comments

Czym jest zdolność procesowa?

Zgodnie z polskimi przepisami każda osoba prawna lub fizyczna, która planuje rozpocząć postępowanie powinna posiadać zdolność procesową. Jest ona niezbędna do włączenia procedur sądowych i występowania w postępowaniach o dowolnym

W sądzie 0 Comments

Wszystko o zażaleniu

Każdy, kto wyraża niezadowolenie z wyroku sądu pierwszej instancji ma prawo złożyć tzw. zażalenie. Sprawa przenoszona jest wówczas do sadu drugiej instancji, a w skrajnych przypadkach do Sądu Najwyższego. Jak

W sądzie 0 Comments

Wszystko o postępowaniu pojednawczym

Zdarzają się sprawy sądowe, które rozstrzygają spory małżeńskie, sąsiedzkie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno wskazać winnego, zdobyć dowody i orzec sprawiedliwy wyrok. W takich przypadkach niezbędne jest postępowanie pojednawcze. Jak przebiega

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply