Jak wygląda umowa wzajemna?
Obecnie w kraju dostępnych jest wiele typów umów. Każda zobowiązuje do innych obowiązków i powinna być zawierana w zgodzie z prawem. Na liście umów widnieje niezbyt popularna, ale bardzo interesująca i przydatna. Rzecz o umowie wzajemnej. Czym się charakteryzuje? Kto musi z niej skorzystać i dlaczego?
W dzisiejszych czasach bazą dowolnej współpracy jest umowa. Zapewnia obie strony o rzetelności i przymusie realizacji. Nawet w przypadku zerwania obietnicy uruchomić sądowe dochodzenie swoich praw i w konsekwencji uzyskanie swojego celu.
Przyciągająca (szczególnie dla przedsiębiorców) powinna być umowa wzajemna. Jak sama nazwa wskazuje polega na wspólnym świadczeniu usług. Nie wprowadza zapłaty gotówkowej, ani materialnej rekompensaty. Wspólnicy zgadzają się na wykonanie czynności w zamian za inną o zbliżonej wartości.
Należy jednak wiedzieć, że o rzeczywistej cenie decyduje rynek, a nie pisemne wartości sugerowane przez strony. Dodatkowo niewłaściwe wykonanie jednej usługi przynosi różnorakie konsekwencje – druga strona może odstąpić od umowy, oczekiwać zadośćuczynienia lub rozpatrzenia problemu przez sąd.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Użytkowanie wieczyste
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę jest użytkowanie wieczyste i z jakimi opłatami się wiąże. Uznają w większości przypadków, iż wieczystość użytkowania jest niemal tym
Kiedy pracodawca korzysta z umowy na zastępstwo?
Pracodawca ma możliwość zatrudnienia nowego pracownika na czas niedyspozycji innego pracującego już w jego firmie. Współpracę taką reguluje umowa o pracę na zastępstwo. Regulacje zawarte w Kodeksie Pracy w artykule
Czym jest umowa poręczenia?
Wielu wierzycieli, którzy udzielają kredytu, decyduje się na sporządzenie umowy poręczenia. Dokument ten daje gwarancję, że uzyskane pieniądze zostaną oddane przez poręczyciela w sytuacji, gdy zadłużony nie będzie w stanie.
1 Comment
Judytaa
17 września, 14:56