Jak powstaje wzór przemysłowy?

Jak powstaje wzór przemysłowy?

Każda firma, która wytwarza towary lub przygotowuje oryginalne wyroby dba o ich wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Ważna jest ochrona, aby konkurencja nie skorzystała z zamysłu rywali biznesowych. Czy wyrobienie wzoru przemysłowego skutecznie uchroni dużą firmę?

Na początku warto wyjaśnić, że wzór przemysłowy potrzebny jest, gdy przedsiębiorstwo dysponuje wytworami, które w całości wykonano na podstawie własnych planów i wizji (kolorystyka, kształt, wykończenie oraz materiał).

Wzór przemysłowy przyznaje Urząd Patentowy RP, który na wniosek przedsiębiorstwa w ciągu trzech miesięcy sporządza konkretne pismo potwierdzające prawa do towaru. Okres ochrony to nawet kilkanaście lat, aczkolwiek zazwyczaj nie przekracza 20 lat.

warto pamiętać, że wzór przemysłowy powinien być wykorzystywany w odniesieniu do dowolnego przedmiotu (od zabawek, po kosmetyki i artykuły spożywcze). Jednak, żeby uzyskać potrzebną ochronę, trzeba wykazać indywidualny charakter przedmiotu oraz artystyczne elementy wskazanego wytworu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Pożyczki zamiast dotacji unijnych. Więcej firm i projektów otrzyma finansowe wsparcie

Od 2023 wsparcie unijne będzie zdecydowanie mniejsze niż obecnie. Aby wzrost gospodarczy osiągnięty dzięki środkom unijnym był impulsem do dalszego rozwoju, na większą skalę powinny być stosowane instrumenty zwrotne, czyli

Wiadomości 0 Comments

ABI ograniczy formalności przedsiębiorcy. Sejm przyjął nową uchwałę

Sejm zdejmuje bagaż obowiązków z właścicieli tych firm, którzy korzystają z usług Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych wydaje się przełomowa w kontekście relacji biznes – GIODO.

Wiadomości 0 Comments

Zamachy w Brukseli nie wpłyną w dłuższym terminie na rynki finansowe

Zamachy terrorystyczne wpływają na rynki finansowe jedynie w krótkim terminie, bo w dłuższym okresie inwestorzy zwracają uwagę głównie na czynniki fundamentalne – wyjaśnia Jarosław Janecki z Société Générale. Widoczne było to m.in. po

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply