Jak powstaje wzór przemysłowy?
Każda firma, która wytwarza towary lub przygotowuje oryginalne wyroby dba o ich wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Ważna jest ochrona, aby konkurencja nie skorzystała z zamysłu rywali biznesowych. Czy wyrobienie wzoru przemysłowego skutecznie uchroni dużą firmę?
Na początku warto wyjaśnić, że wzór przemysłowy potrzebny jest, gdy przedsiębiorstwo dysponuje wytworami, które w całości wykonano na podstawie własnych planów i wizji (kolorystyka, kształt, wykończenie oraz materiał).
Wzór przemysłowy przyznaje Urząd Patentowy RP, który na wniosek przedsiębiorstwa w ciągu trzech miesięcy sporządza konkretne pismo potwierdzające prawa do towaru. Okres ochrony to nawet kilkanaście lat, aczkolwiek zazwyczaj nie przekracza 20 lat.
warto pamiętać, że wzór przemysłowy powinien być wykorzystywany w odniesieniu do dowolnego przedmiotu (od zabawek, po kosmetyki i artykuły spożywcze). Jednak, żeby uzyskać potrzebną ochronę, trzeba wykazać indywidualny charakter przedmiotu oraz artystyczne elementy wskazanego wytworu.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Poprawia się sytuacja w segmencie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
Po pogorszeniu nastrojów w sektorze MŚP w I kwartale roku teraz widać ich znaczącą poprawę – wynika z Barometru EFL. Bardziej optymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży produktów i usług. Statystyki GUS pokazują też, że
Firmy pośrednictwa finansowego przedstawiły swoje propozycje regulacji rynku
Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami finansowymi może doprowadzić do likwidacji pośrednictwa kredytowego w Polsce – oceniają firmy z branży. Jako alternatywę dla zakazu prowizji od banków postulują m.in. rozdzielenie pośrednictwa i doradztwa kredytowego oraz wprowadzenie
Wydatki na aplikację prawniczą – kiedy można odliczyć od przychodu?
Prawnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na aplikację swojego pracownika. Taki przywilej nie przysługuje jednak w odniesieniu do wydatków poniesionych na ich własną aplikację.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!