Jak karać właścicieli, którzy posiadają nielegalne oprogramowania?

Jak karać właścicieli, którzy posiadają nielegalne oprogramowania?

W ostatnich latach pokaźna część firm ma własne biuro, bo tam załatwia się większość problemów o charakterze formalnym lub administracyjnym. Do właściwego funkcjonowania potrzebne są oprogramowania oraz urządzenia ułatwiające realizowanie codziennych obowiązków. Nie zawsze zostały dostarczone z prawnych źródeł. W jaki sposób kara się przedsiębiorców, którzy w podejrzany sposób nabyli pogramy?

Na początek należy wyjaśnić, że bezprawne posiadanie niektórych programów komputerowych to aktualnie nic nadzwyczajnego. Każdy chce zaoszczędzić, gdyż ceny proponowane przez sklepy są zbyt wysokie i przewyższają możliwości materialne mniejszych firm.

Zazwyczaj cały proceder jest nadzorowany przez policję, prokuraturę, wojsko lub straż graniczną. Najczęściej przygotowuje się wizyty w przypadkowo wybranych miejscach lub na podstawie otrzymanego zgłoszenia.

Za dysponowanie programu z nielegalnego handlu można dostać karę od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. W pozostałych przypadkach grzywnę lub wypłatę odszkodowania dla okradzionego producenta.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Polskie firmy nieprzygotowane na cyberataki

Połowa dużych firm zamierza w ciągu dwóch lat zwiększyć wydatki na bezpieczeństwo systemów informatycznych i ochronę danych. To o tyle istotne, że 40 proc. z nich nie ma nawet scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku. Restrykcyjne

Wiadomości 0 Comments

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

Wiadomości 0 Comments

Jakie prawa ma pracownik w zakresie wydania świadectwa pracy?

Po ukończeniu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi świadectwa pracy. Zgodnie z normami prawnymi pracownik ma prawo rościć od pracodawcy naprawienia krzywdy na skutek nieotrzymania świadectwa pracy na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply