Dystrybutorzy prasy notują najlepsze od lat wyniki sprzedaży
Dobre perspektywy przed rynkiem dystrybucji prasy. Dla Kolportera ubiegły rok był najlepszy od ośmiu lat mimo odnotowanego na rynku spadku sprzedaży o 2 proc. – Cyfryzacja mediów nie powinna zagrażać tradycyjnej prasie – ocenia rzecznik spółki. E-wydania stanowią niewiele ponad 3 proc. całkowitej sprzedaży największych gazet.
– Potencjał rynku dystrybucji prasy jest bardzo dobry. Ubiegły rok był dla nas, jako dystrybutora, najlepszym od 8 lat. Spadki sprzedaży prasy, które notuje cała branża, w ubiegłym roku wyniosły około 2 proc., są to więc spadki minimalne. Oczywiście były też tytuły, które zwiększyły sprzedaż – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera.
W ubiegłym roku większość dzienników zanotowała spadki sprzedaży. Z raportu Wirtualnemedia.pl wynika, że liderzy sprzedaży wśród dzienników, czyli „Fakt”, „Gazeta Wyborcza” i „Super Express”, zanotowali kilkuprocentowe spadki. Rok wcześniej dynamika spadków była jednak znacznie większa. W 2015 roku wzrosła natomiast sprzedaż „Gazety Giełdy Parkiet” (ok. 4,5 proc.) i „Rzeczpospolitej” (ok. 0,1 proc.).
– Wbrew prognozom nie sądzę, aby cyfryzacja mediów była dla nas istotne zagrożenie. Oczywiście obserwujemy uważnie ten proces, nie możemy udawać, że go nie ma. Natomiast wszystkie dane pokazują, że postępuje on bardzo powoli i po okresie zachłyśnięcia się, wyraźnie widać, że będzie on jeszcze trwał latami – ocenia Materek.
Wydawcy inwestują w rozwój elektronicznych wersji tytułów. Wszystkie opiniotwórcze dzienniki mają nie tylko e-wydania, lecz także oferty online, do których dostęp jest płatny. Rośnie liczba osób, które przeglądają prasę w internecie i są w stanie za to płacić. Liczba aktywnych subskrybentów ogólnopolskich dzienników jest coraz większa, np. „Gazeta Wyborcza” miała na koniec 2015 roku ok. 77 tys. subskrybentów płatnych treści. Agora zakłada, że za rok będzie ich 90 tys. W sprzedaży elektronicznych edycji liderem jest „Rzeczpospolita” (blisko 10 tys. egzemplarzy) – wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, na które powołują się Wirtualnemedia.pl.
– Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy e-wydania prasy, które obecnie się sprzedają, to ilości znikome w stosunku do wydań tradycyjnych. Dla przykładu wiodący dziennik, który sprzedaje ponad 300 tys. egzemplarzy swojego wydania dziennie, ma sprzedaż e-wydań na poziomie 0,6 proc. Jeszcze bardziej tę różnicę widać w segmencie tygodników, dwutygodników, miesięczników, gdzie sprzedaż e-wydań w stosunku do wydań tradycyjnych stanowi 0,1 proc. – przekonuje rzecznik prasowy Kolportera.
Zdaniem eksperta branża wydawnicza kryzys ma już za sobą. Świadczą o tym nowe tytuły, które pojawiają się na rynku. W ubiegłym roku w ofercie dystrybucyjnej Kolportera pojawiło się ok. 200 nowych tytułów. Największą grupę stanowiły wydania kolekcjonerskie (33), więcej było też propozycji dla najmłodszych (22), pojawiły się nowe czasopisma skierowane do pań (13) oraz wydawnictwa edukacyjne i historyczne. W ubiegłym roku liderem w grupie czasopism popularnonaukowych był „Świat Wiedzy”, o tematyce historycznej największe zainteresowanie zanotowało „W Sieci Historii”.
– Wydawnictwa historyczne przygotowywane przez wydawców prasowych sprzedają się bardzo dobrze. Zakładamy, że w dalszym ciągu będzie widoczna tendencja zahamowania spadków sprzedaży prasy i przynajmniej o 0,5 proc. ten proces uda się zahamować. Myślę, że liczba tytułów, które pojawią się na rynku, będzie podobna jak w tym roku. Zakładamy, że wydawcy przygotują 150–250 nowych tytułów – ocenia Dariusz Materek.
You might also like
Po medycynie czas na przemysł zbrojeniowy. Drukiem 3D interesują się kolejne branże
Drukarki trójwymiarowe coraz śmielej wkraczają do krajowej medycyny. Za ich pomocą tworzone są m.in. protezy i implanty oraz modele poszczególnych narządów tworzone na podstawie zdjęć RTG. Dużym zainteresowaniem cieszy się ta technologia
Jak zakupić dobrze usytuowaną nieruchomość?
Zakup nieruchomości wymaga w pierwszej kolejności dużych nakładów finansowych oraz cierpliwości i racjonalnych decyzji. Rynek deweloperski oferuje przeróżne rozwiązania, jednak nie wszystkie są warte zainteresowania i godne zainwestowania. Jak poradzić
Poczta Polska angażuje się w program „Rodzina 500 plus”
Poczta Polska będzie wspierać Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i jednostki samorządowe w obsłudze programu „Rodzina 500 plus”. Beneficjenci programu mogą złożyć wniosek w placówce pocztowej lub za pośrednictwem listonosza. Pracownicy poczty będą
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!