Czy można rozmawiać o zarobkach ze współpracownikami?
Od dawna wiadomo, że każdy pracodawca dba o interesy swojego przedsiębiorstwa. W związku z tym często w umowach o pracę znajduje się przepis dotyczący tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis ten jest zgodny z prawem? W jakim celu jest stosowany?
Pensję pracownika należy traktować dwojako. Głównie jako fragment danych osobowych lub praw jednostki. Oznacza to, że wiadomość o zarobkach jest tajna i niedostępna dla osób postronnych.
Dość często można zetknąć się z zasadą, że pracownicy nie powinni mówić o zarobkach. Regułę wprowadzają zwykle rozbudowane i renomowane korporacje, które przyjmują wielu pracowników i szacują wypłaty na różnych poziomach.
Należy jednak wiedzieć, że rozmowa pracowników jednego przedsiębiorstwa o zarobkach nie jest przestępstwem. Przede wszystkim dlatego, że pozwala określić pozycję każdego podwładnego oraz przeciwdziałać nietolerancji i dyskryminacji. Jednocześnie lepiej nie wymieniać szczegółów z osobami spoza środowiska zawodowego, które mogą wykorzystać zdobytą wiedzę na własne potrzeby.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy przełożony może zmniejszać pensję?
Dla wielu pracowników ogromną motywacją jest wynagrodzenie oraz ewentualne premie za właściwe wykonywanie obowiązków. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy przełożony może obniżyć pensję
Kiedy należy się trzynastka?
W Polsce przyznawanie tzw. trzynastki ma długą tradycję i może być interpretowane dwojako. W pierwszej opcji to wyrównanie za urlop wypoczynkowy, a w drugiej nadprogramowa wypłata dla wzorowego pracownika. Na
Wynagrodzenie dla pracownika pracującego na dwóch stanowiskach pracy
Każdy, kto pracował w korporacji lub większej firmie wie, że prócz obowiązków wynikających z umowy o pracę (lub innej) musiał spełniać dodatkowe zadania, lecz nie dostawał za to bonusowego wynagrodzenia.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!