Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu

W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy. Okazuje się, że mniej więcej co szósty pracownik (17%) zadeklarował, że w ciągu ostatnich pięciu lat osobiście doświadczył szykan ze strony swojego przełożonego.

Pracownicy byli rzadziej szykanowani przez współpracowników – z ich strony mobbingu doświadczył co dwunasty pracownik (8%).

Na bardziej ogólne pytanie, o występowanie szykan w miejscu pracy, odsetek osób, które odpowiedziały twierdząco, był wyższy – niemal co czwarty pracownik (24%) zadeklarował, że w jego miejscu pracy zdarzały się przypadki szykanowania przez przełożonych. Niemal co piąty zatrudniony (17%) stwierdził, że w jego miejscu pracy dochodziło do mobbingu ze strony współpracowników.

Negatywny wpływ mobbingu dotyczy nie tylko samego pracownika (niszcząc karierę, czy negatywnie wpływając na jego zdrowie psychiczne), lecz także całego przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia funkcjonowania firmy, pracownicy, którzy doświadczają szykanowania stają się nieefektywni, tracą zaangażowanie w pracę oraz przestają identyfikować się z organizacją. Często konsekwencją tego jest wysoka fluktuacja kadr.

 

Rynekpracy.pl

Previous 9 tysięcy głosów za Providentem
Next PZU Trasy Zdrowia już otwarte

You might also like

W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?

Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?

W jakim celu powołano radę pracowniczą?

Duże firmy i profesjonalne korporacje zatrudniają wielu pracowników rocznie. Oczywiście nie nie mogą podejmować rozmów lub negocjacji z każdym. W związku z tym jest możliwość powołania rady pracowników. Czy zajmuje

Zatory finansowe – jak sobie z nimi radzić?

W związku z załamaniem gospodarczym część małych i średnich przedsiębiorstw boryka się z zatorami płatniczymi. Kłopoty finansowe dotknęły także duże i nowoczesne korporacje. Czym charakteryzują się zatory finansowe? Jak właściciele

1 Comment

  1. anett
    30 stycznia, 14:37 Reply
    Może i padł, ale czy mówi o tym głośno? Nie, dlatego dalej jest stosowana taka praktyka, jak widzimy.

Leave a Reply