Co z paczką, której nie zamawiałeś?

Czasami zdarzają się przypadki, że przesyłka błądzą i trafia nie pod ten adres, co trzeba. Dodatkowo trzeba za nią zapłacić mimo tego, że nie wiadomo, co jest w środku. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy można odmówić bez ponoszenia konsekwencji finansowych?

Okazuje się, że w tym przypadku prawo stoi po stronie nieświadomego konsumenta. Oznacza to, że jeśli paczka nie była zamawiana (oraz żaden z domowników tego nie zrobił) można z całą stanowczością odmówić jej przyjęcia i nie obawiać się o obciążenie finansowe.

Dodatkowo należy pamiętać, że towar nie musi zostać przyjęty również dlatego, że w momencie przekazania paczki staje się własnością i cała odpowiedzialność za jej stan i jakość spada na odbiorcę.

Ostatnimi czasy wiele firm stosuje sprzedaż wysyłkową, ale bez informowania o tym klienta. Innymi słowy, kurier przychodzi z zaadresowaną paczką i próbuje przekonać odbiorcę, że może ktoś z domowników zamawiał produkt. Jest to jeden ze sposobów oszukiwania nieświadomych konsumentów. Zazwyczaj chodzi o nic nie warte monety lub karty pamiątkowe.

Warto pamiętać, że jeśli paczka rzeczywiście nie była zamawiana nie trzeba, a nawet nie można, jej odbierać dla własnego bezpieczeństwa.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o rencie hipotecznej
Next Wszystko o ślubach konkordatowych

You might also like

Dlaczego zawiera się umowy forfaitingowe?

Jedną z metod sprzedaży wierzytelności jest zawarcie umowy forfaitingu. Zachodzi między sprzedawcą i forfaiterem i może zostać zawarta w dowolnej formie. Dlaczego stosuje się tego typu umowy? Czy naprawdę warto

Umowy 1Comments

Jak wygląda umowa wzajemna?

Obecnie w kraju dostępnych jest wiele typów umów. Każda zobowiązuje do innych obowiązków i powinna być zawierana w zgodzie z prawem. Na liście umów widnieje niezbyt popularna, ale bardzo interesująca

Jak wygląda umowa poręczenia?

Wielu wierzycieli, którzy dają kredyty, podejmuje decyzję o spisaniu umowy poręczenia. Pismo to zapewnia, że pożyczona gotówka zostanie oddana przez poręczyciela w sytuacji, gdy dłużnik nie będzie mógł. Czy rzeczywiście

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply