Prawidłowe rozdzielanie spadku
Spadek to przepisanie wszystkich dóbr majątkowych na członka rodziny na podstawie testamentu lub innego aktu potwierdzonego notarialnie. Wszystko z pozoru wydaje się łatwe. Nic bardziej mylnego. Problemy zaczynają się wtedy, gdy okazuje się, że spadek nie został przyznany jednej osobie. Jak dokonać sprawiedliwego i satysfakcjonującego podziału?
Kiedy spadkobierców jest kilku istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do problemów związanych z podziałem dóbr tak, aby każdy był zadowolony. W nielicznych przypadkach udaje się dojść do porozumienia i przypisać każdemu część spadku. Zazwyczaj jednak spadkobiercy korzystają z pomocy firm mediacyjnych lub sądu (w ostateczności).
W wyniku porozumienia zawarta zostaje umowa, która dzieli spadek na równe części (jak najbardziej obiektywnie). Podpis spadkobierców oznacza nieodwołalną zgodę na proponowane rozwiązania i przyjęcie właściwej sobie części.
Oprócz nieruchomości i innych dóbr spadkobiercy mogą odziedziczyć również długi. One także powinny zostać podzielone na równe części.
Czasami spadek jest dzielony według uznania samego przekazującego mienie. Bywa tak, że każde dziecko dostaje spuściznę o różnej wartości. Teoretycznie tak chciał spadkodawca, jednak można zaskarżyć tego typu decyzję i wnosić o ponowne rozdzielenie spadku pomiędzy wszystkie dzieci. Zwykle dokonuje tego sąd.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Na czym polega postępowanie spadkowe?
Zgon kogoś bliskiego to zawsze ogromna tragedia i niezapomniane doświadczenie. Najczęściej osoby dorosłe, świadome swojego podeszłego wieku spisują testament. Powiadamiają w nim o podziale posiadanego majątku. Aczkolwiek zanim wszyscy przejdą
Postępowanie spadkowe według nowych zasad. Zmiany dotyczą dziedziczenia po Polakach przebywających w UE
Przepisy spadkowe, które weszły w życie w tym tygodniu, dotyczą postępowań spadkowych po śmierci obywatela Polski, który na stałe lub przez dłuższy czas mieszkał w innym kraju UE. Jeśli w testamencie nie znajdzie się dokładny o zapis
Dziedziczenie w rolnictwie
Kwestia spadków w rolnictwie przestała być skomplikowana w momencie nowelizowania przestarzałej ustawy. I wszystkie kwestie są od 12 lat rozwiązywane na zasadach ogólnych. Jak jednak wygląda sytuacja ze spadkami, które
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:13