Umowa ramowa z tzw. freelancerem

Umowa ramowa z tzw. freelancerem

Bezrobotny, który w ostatnio poszukiwał pracy świetnie wie, jak trudno o coś konkretniejszego. Nie wspominając o godziwym wynagrodzeniu i umowie o pracę. Ale jak niewątpliwie jest, potrzeba matką wynalazku, dlatego coraz większą popularnością:większym powodzeniem cieszy się aktualnie tzw. freelancing.

Typowy freelancer pracuje w oparciu o ustalone zamówienia, nie jest na żadnym etacie. Sam dysponuje swoim czasem i sam negocjuje wysokość wynagrodzenia. Z takiej możliwości korzystają najczęściej translatorzy, informatycy i programiści, dziennikarze, fotografowie. Pomimo to, tacy ,,wolni strzelcy” wolą jednak współpracować z jedną lub dwiema firmami i spokojnie przyjmować zamówienia. Wybór takiego rodzaju zatrudnienia daje wiele wolności, ale przysparza również wiele ponadprogramowych zadań. Podstawowy polega na podpisaniu umowy ramowej.

Głównym punktem umowy powinny być jasno wyrażone warunki, zasady działania i przede wszystkim wielkość wynagrodzenia. Poza tym ważna jest lista zobowiązań do wykonania oraz konkretne terminy ich egzekwowania. Na przykład wzór wizytówki zaprojektowany przez grafika musi być wykonany w ciągu 10 dni od złożenia zamówienia. Nie ma znaczenia czy freelancer ma swoją firmę. Dla pewności i bezpieczeństwa zawsze warto postarać się o umowę.

Standardowo, jak w każdej umowie, powinny znaleźć się różne istotne informacje, takie jak: dane osobowe oraz adres zamieszkania stron; data zawarcia umowy; uregulowanie, co stanie się przedmiotem zlecenia, np. artykuły, zdjęcia oraz uwagi dotyczące praw autorskich; czas trwania lub daty przekazywania konkretnych zleceń; możliwości w sytuacji wypowiadania umowy; zapisanie w tytule czy jest to umowa zlecenie/dzieło; wielkość wynagrodzenia, termin i forma wypłaty; formy kontaktu (e-mail, telefon), sposoby sporządzania ewentualnych aneksów; zgoda z obu stron (podpisy).

Oddzielnie warto wspomnieć jeszcze o prawie autorskim. Otóż freelancer, jak każdy, kto wykonuje pracę twórczą, zobligowany jest do respektowania prawa autorskiego. zamysł musi być od początku do końca dziełem zleceniobiorcy, oczywiście według wytycznych ustalonych wcześniej. Aby nie było niepewności i wątpliwości często dodaje się odpowiedni akapit do umowy dotyczący skutków w przypadku złamania prawa oraz wysokości sankcji.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jakie działania podjąć podczas wypadku w miejscu pracy?

W każdym miejscu pracy dochodzi do wypadków. Czasem zawini człowiek, czasem urządzenie. Prawo Pracy jasno określa obowiązki wszystkich zaangażowanych w sytuacji zaistnienia takiego incydentu. Za wypadek w pracy określa się

Kiedy pracownik może wyjść na papierosa?

Życie osobiste oraz służbowe często przysparza mnóstwo problemów. Dla niektórych sposobem na odreagowanie są sporty, pogłębianie swoich pasji, dla pozostałych używki. O ile alkohol jest kategorycznie niewskazany na stanowisku pracy,

Czy jest się ubezpieczonym na umowie o dzieło?

Osoby wykonujące pracę w ramach umowy o dzieło podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Posiadanie umowy o dzieło nie zawsze jednak zobowiązuje do opłacania składek. Fakt pracowania tylko na umowie o dzieło nie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply