Dodatkowe obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu na część etatu

Dodatkowe obowiązki pracodawcy przy zatrudnieniu na część etatu

Według Kodeksu Pracy przedsiębiorca może zatrudnić pracownika na niepełny etat. Poza pracą w pełnym wymiarze, pracownik może spełniać swoje obowiązki przez 120 lub 80 godzin w miesiącu. Nie zawsze jednak przełożony wie, jakie powinności na nim ciążą w przypadku takiego zatrudnienia.

Każdy podwładny, przyjęty na częściowy etat otrzymuje specjalnie skonstruowaną umowę, która właściwie reguluje wszystkie prawa i obowiązki oraz omawia wielkość wynagrodzenia.

Aby umowa była ważna i czytelna dla obu stron (zawierana na przykład na ćwierć etatu) musi zawierać kluczowe i bardziej złożone informacje, do których przede wszystkim zaliczają się następujące:

– określenie pracownika i pracodawcy,

– omówienie formy umowy (o pracę, zlecenie, o dzieło),

– dzień zawarcia] umowy.

– {wielkość honorarium, metody jego obliczania, formy zapłaty,

– opis stanowiska i wszystkich obowiązków,

– wszystkie narzędzia i sprzęty udostępnione przez pracodawcę do wypełniania obowiązków,

– termin rozpoczęcia i ewentualnego zakończenia pracy,

– metoda rozliczania nadprogramowych godzin oraz wszystkich dopłat motywacyjnych.

Nie można zapomnieć, że osoba, która ma zmniejszony etat, będzie pracowała w zróżnicowanym wymiarze godzin. Przykładowo po 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu lub po 8 godzin dziennie przez 2 dwa dni tygodniowo. Te wiadomości także powinny być zapisane, aby nie było wątpliwości i możliwych problemów. Oprócz dziennego zarządzania czasem pracy należy ustalić, ile godzin w miesiącu pracownik będzie potrzebny. Każda nowa wiadomość działa na korzyść, ponieważ pozwala uniknąć konfliktów.

Oprócz praw, każdy pracownik ma swoje obowiązki. Mniejsza ilość godzin pracy to również mniej przywilejów. Przede wszystkim brak dodatkowych premii, przerw, delegacji, kursów. I jest to w zgodzie z prawem, ponieważ honorarium zatrudnionych jest odpowiednie do ilości przepracowanych godzin.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?
Next Wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czy wydatki na biuro są dużym kosztem?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie własnej działalność gospodarczą zwykle mają poważne problemy z uzbieraniem wystarczającego kapitału początkowego na pokrycie najważniejszych opłat oraz zakup sprzętu. Istnieją jednak ciekawe rozwiązania, które pozwolą obniżyć

Wiadomości 0 Comments

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o sądach polubownych

Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym, wydającym wyroki w sprawach cywilnoprawnych takich jak: prawa majątkowe i prawa niemajątkowe z wyjątkiem sporów o alimenty. Zapis na sąd polubowny, określany także jako umowa

Praca 0 Comments

Jakie prawa przysługują pracownikowi na urlopie wychowawczym?

Urlop macierzyński, a następnie także wychowawczy, to uprawnienia dla kobiety, która powiła na świat dziecko (w przypadku urlopu wychowawczego również dla mężczyzny). Czynnikiem sprawczym przyznania takich urlopów jest przymus troski

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply