Kiedy zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest konieczne?

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest konieczne?

Zwolnienie dyscyplinarne zachodzi w przypadku, kiedy zatrudniony naruszył zasady współpracy tak bardzo, że musi utracić pracę natychmiastowo. Są to stany sporadyczne, do których nie dochodzi nagminnie. Kiedy pracodawca może skorzystać ze zwolnienia dyscyplinarnego? Jak przebiega cały proces?

W pierwszej kolejności zwolnienie dyscyplinarne może nastąpić, kiedy podwładny nie dopełnił swoich zobowiązań zawodowych, w godzinach pracy dopuścił się przestępstwa lub utracił uprawnienia do dalszego wykonywania zawodu (np. prawo jazdy).

W zgodzie z prawem zwolnienie powinno nastąpić najpóźniej do 30 dni od dnia wykonania przewinienia. W czasie tym pracodawca musi zebrać dowody i obciążyć winą pracownika. Należy dodać, że po miesiącu dyscyplinarne zwolnienie będzie bezzasadne.

Jeśli zatrudniony należał do związków zawodowych, wówczas decyzja kierownika musi zostać przedyskutowana z przedstawicielem. Obie strony przedstawiają własne wersje oraz osądy w kwestii zaistniałej sytuacji. W najgorszych wypadkach rozmowy nie mogą uchronić pracownika.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Czy praca tymczasowa ma swoje zalety?

Dość często osoba, która zaczyna swoją drogę zawodową poszukuje stałego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o długotrwałej umowie i wieloletniej współpracy.

Jak pracować mądrze i czerpać satysfakcję z pracy?

Jak pokazuje praktyka, nawet najbardziej wytężona praca nie zawsze jest gwarantem sukcesu czy samozadowolenia. Nie musimy jednak spędzać więcej czasu w biurze, by osiągnąć satysfakcjonujące życie zawodowe. Wystarczy, że zaplanujemy

Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?

Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply