Czy komornik może zabrać całą pensję?
Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług z pensji, która wpływa na konto bankowe. Maksymalnie komornik może zająć 50 proc. wysokości zarobków dłużnik, pod warunkiem, że ten otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalne.
Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. Egzekucja wyższej kwoty mogłaby ograniczyć środki niezbędne pracownikowi do życia. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty, które można potrącić, ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.
Na lokacie oraz koncie oszczędnościowym wolna od zajęcia jest równowartość trzykrotnej średniej pensji. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli dłużnik wypłaci z konta czy lokaty całą kwotę wolną od zajęcia, to już nowo wpłacone środki będą zabierane przez komornika bez ograniczeń.
Komornik może zająć również 50 % renty i emerytury. Jednak w przypadku, gdy pobierana jest renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na koncie musi zostać nie mniej niż 415, 58 zł. Jeśli zadłużony otrzymuje świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, egzekutor zostawi przynajmniej 318, 96 zł.
W ramach świadczenia alimentacyjnego potrącane jest 60%. wynagrodzenia. Wszelkie nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku mogą zostać zajęte na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
Komornik sądowy dokonuje potrącania środków poprzez doręczenie zawiadomienia pracodawcy. Wtedy pracownikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia czy innych wierzytelności poza częścią wolną od zajęcia.
You might also like
Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie
Frankowicze mają mocne argumenty w Sądzie Podstawowym argumentem dla frankowiczów jest wadliwa konstrukcja umowy kredytowej w świetle przepisów prawa polskiego oraz wspólnotowego. Po pierwsze – banki jedynie w niewielkim zakresie
Korzyści (podatkowe, spadkowe, społeczne) wynikające z założenia Fundacji Rodzinnej
Firmy rodzinne miały duże ograniczenia pod względem przekazania ich działalności kolejnym pokoleniom. Zarządzanie przedsiębiorstwem po śmierci właściciela wymaga zaangażowania co najmniej jednej osoby. Poza tym w momencie, kiedy spadkobierców jest
Zatrudnienie terminowe i jego zalety
Świat boryka się obecnie z ogromnymi kłopotami gospodarczymi. Każda firma zbiera oszczędności, aby chociaż przeciętnie funkcjonować na rynku. Przede wszystkim o oszczędności stara się poprzez moderowanie zatrudnienia tzn. regulowanie ilości
6 komentarzy
aldona
05 sierpnia, 15:20Dondi96
05 sierpnia, 22:45domo
06 sierpnia, 18:13agula
30 grudnia, 15:41anett
30 stycznia, 14:29marcik
03 lutego, 08:46