Rynek pracy: na zachodzie powiało optymizmem

Rynek pracy: na zachodzie powiało optymizmem

Aż 58% pracowników mieszkających w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim spodziewa się podwyżki wynagrodzenia w najbliższym czasie – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Mniejszymi optymistami są mieszkańcy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, wśród których 42% pracujących liczy na wzrost swojej płacy.

Jaskółek zwiastujących poprawę na rynku pracy od kilku miesięcy mamy już kilka. Niższe z miesiąca na miesiąc bezrobocie, wyższe przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, kolejne informacje o nowych inwestycjach i związanych z nimi miejscach pracy. Do tego dochodzi coraz lepszy nastrój panujący wśród samych pracowników, o czym świadczą ich oczekiwania płacowe, które były przedmiotem naszego badania – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Najwięcej optymistów mieszka w regionie północno-zachodnim obejmującym województwa zachodnio-pomorskie, lubuskie i wielkopolskie. Aż 58% mieszkających tutaj pracowników wierzy, że w najbliższych miesiącach otrzyma podwyżkę. To o 9 p.p. więcej niż wynik dla całej Polski (49%). Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A., podkreśla, że optymistyczne oczekiwania w tym regionie Polski to wynikowa przede wszystkim dwóch czynników.

Z jednej strony, w Poznaniu i okolicach wkrótce wystartują długo oczekiwane inwestycje, na potrzeby których są prowadzone rekrutacje. Wiemy, że wiele firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników i fizycznie używa narzędzi, żeby ich pozyskać. Mam tutaj na myśli np. ponoszenie kosztów dowozu pracowników przez firmy nawet do 75 km. Tego zjawiska nie ma w północno-wschodniej i wschodniej części Polski, co potwierdza rozwarstwienie kraju. Z drugiej strony, ważną rolę odgrywa położenie geograficzne. Bliskość niemieckiego rynku pracy sprawia, że mieszkańcy województwa lubuskiego czy zachodnio-pomorskiego, oczekują od polskich pracodawców coraz lepszych warunków finansowych. Jeśli ich nie otrzymają, są gotowi wyjechać za pracą do naszego zachodniego sąsiada– podkreśla Inglot.

Większe zatrudnienie i większa walka o pracownika wiąże sią albo z nowymi inwestycjami albo z rozwojem już istniejących przedsięwzięć.

Z tymi czynnikami na mniejszą niż w pozostałych regionach Polski skalę mamy do czynienia w pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Stąd wskaźnik oczekiwań wzrostu płacy jest niższy i wynosi 42% – mówi Krzysztof Inglot.

Z naszego badania wynika, że choć są regiony, w których optymizm Polaków w kwestii podwyżki wynagrodzenia jest większy niż ogólnopolski wynik, to właściwie nie ma części Polski, w którym duża część zapytanych pracowników spodziewa się obniżenia swojej płacy. To sprawia, że zaczynając od większych metropolii, powoli w całej Polsce pracodawcy staną przed faktem podniesienia wynagrodzenia polskiemu pracownikowi i wejścia w konkurencję płacową z sąsiadującymi firmami. Dodatkowym argumentem za takim stanowiskiem jest zapowiedziana przez rząd kolejna podwyżka płacy minimalnej, która oznacza dla pracodawcy większą presję społeczną– mówi Tomasz Hanczarek.

Metodologia badania:

Dane zaprezentowane w materiale prasowym są częścią Barometru Rynku Pracy 2 i zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut Millward Brown S.A. Badanie zrealizowano na próbie osób pracujących (N=522) dobranej z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków N=1004 (dobranych zgodnie ze strukturą populacji pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania). Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby pracujących to +/-4,4%. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w czerwcu 2014 r.

You might also like

Czym charakteryzuje się development center?

Często osoby rekrutujące pracowników posiadają cały zbiór testów, analiz, przykładowych pytań oraz zadań, które sprawdzą podstawowe możliwości oraz predyspozycje do zajęcia wyznaczonego etatu. Wśród nich popularnością cieszy się development center.

Kiedy pracodawca musi przesunąć nasz urlop?

Biznesmen ma obowiązek wysłania pracownika na należny mu odpoczynek. Okresy urlopów są z reguły harmonogramowane kilka miesięcy wcześniej. Co gdy chcemy zmienić termin wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracownik jest zobowiązany

Jakie szanse na kredyt mają małe firmy?

Trudna sytuacja materialna przedsiębiorstw to żadna nowość. Wiele mniejszych i średnich firm ma ogromne kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej i nie może znaleźć gotówki na większe wydatki. zwykle właściciele składają

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply