W jakich przypadkach VAT nie obowiązuje?
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 1993 roku funkcjonuje podatek od towarów i usług. W teorii wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą lub wypełnianiem zleconych zadań są opodatkowane. W jakich sytuacjach VAT nie jest konieczny?
Wedle prawnych ustaleń wymienić należy cztery najważniejsze przypadki, kiedy przedsiębiorca nie musi regulować podatku VAT. To przede wszystkim zbycie firmy, realizowanie czynności, która nie została zapisana w umowie, hazard oraz odsetki kredytowe.
Dodatkowo należy wspomnieć o dostarczaniu towarów. Teoretycznie jest to transport, jednak przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacać ustalonego podatku. Podobnie jest w przypadku odebrania prezentu, którego wartość nie przewyższa 100 zł.
Reasumując, podatek od towarów i usług musi być opłacany przez osoby prowadzące usługową lub handlową działalność gospodarczą. Z obowiązku zwolnione są instytucje administracyjne oraz rządowe.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Mieszkania na sprzedaż w Warszawie
O zamieszkaniu w stolicy marzy sporo osób, którym znudziło się funkcjonowanie na prowincji. Jednak, aby przez całe życie nie tułać się na wynajmie i nie płacić za czyjąś własność, dobrze
Czym charakteryzuje się cyberprzestępczość?
Wraz komputeryzacją powstało wiele innowacyjnych rozwiązań, np. dostęp do informacji, nauki, komunikacji. Niestety trzeba powiedzieć także o zagrożeniach i cyberprzestępczości. Na czym dokładnie polega? Czy mechanizmy te mogą być monitorowane?
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o sądach polubownych
Sąd polubowny jest sądem niepaństwowym, wydającym wyroki w sprawach cywilnoprawnych takich jak: prawa majątkowe i prawa niemajątkowe z wyjątkiem sporów o alimenty. Zapis na sąd polubowny, określany także jako umowa
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!