Czy pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne?

Czy pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne?

Od 1994 roku istnieje przepis, na podstawie którego obywatel może przeprowadzić rozbiórkę. Aby to uczynić należy spełnić podstawowe wytyczne ustawowe i zamknąć wszelkie formalności. Jak legalnie przeprowadzić rozbiórkę?

Po pierwsze trzeba powiedzieć, że nie wszystkie budowle muszą mieć pozwolenie na rozbiórkę. Jeśli nieruchomość nie została wpisana na listę zabytków, nie pozostaje pod opieką konserwatora oraz ma mniej niż ośmiu metrów wysokości, wówczas należy zrezygnować z formalności.

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy budynek jest w opłakanym stanie, grozi zawaleniem i nie może być zamieszkiwany. W takich okolicznościach właściciel musi złożyć odpowiedni dokument, w którym omówi wszystkie zaplanowane czynności rozbiórkowe, okres prowadzenia prac oraz użyte sprzęty i maszyny. Oprócz tego załączy szkice, zgodę właściciela działki (jeśli składający pismo nim nie jest), położenie budynku oraz pozostałe istotne informacje. Koszt wniesienia pisma to 36 zł, a finalna decyzja zostanie potwierdzona przez samego starostę.

Jednocześnie należy pamiętać, że procedura rozbiórkowa może zostać wykonana maksymalnie w ciągu 2 lat od określonego w piśmie terminu.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Pomoc prawna 0 Comments

Kto powinien być autorem instrukcji BHP?

Często pracownicy wśród powinności mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, planów, dokumentów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba traktować jako utwory mimo, że powstają tylko na potrzeby przełożonego lub managera.

Pomoc prawna 0 Comments

Kiedy sprawa pracownicza jest odpłatna?

Zgodnie z polskim prawem sprawy pracownicze są zwolnione z opłat za koszty sądowe. Istnieją niestety wyjątki od tej normy i mimo wszystko pracownik jest zobowiązany pokryć koszty postępowania karnego. Ustawa

Pomoc prawna 0 Comments

Jakie powinności wypełnia Krajowy Rejestr Sądowy?

Już 12 lat funkcjonują zmienione zasady dotyczące pełnienia obowiązków przez Krajowy Rejestr Sądowy. Oznacza to, że ważność przejęły ulepszone przepisy oraz ustalenia, które powinny być przestrzegane. Zatem które obowiązki musi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply