Kiedy można pozwać księgowego o popełnienie błędów?

Kiedy można pozwać księgowego o popełnienie błędów?

Posada księgowego jest trudna i wymaga znajomości tematu oraz doświadczenia. Poza tym trzeba ukończyć studia, przechodzić kursy oraz szkolenia. Często niewielki błąd decyduje o końcowym rezultacie i późniejszych problemach z US. W jakich przypadkach księgowy odpowiada za swoje działania?

W zgodzie z przepisami o odpowiedzialności cywilnej można mówić w odniesieniu do sytuacji, kiedy osoba jest w stanie przewidzieć skutki zdarzenia, a swoim zachowanie przyczynia się do ich powstania. Dlatego też musi wziąć na siebie wszystkie sankcje karne za dokonane przestępstwa lub inne zbagatelizowanie przepisów.

Okazuje się natomiast, że w księgowości zatrudniony nie odpowiada bezpośrednio za własne czyny. Z całą pewnością swoje obowiązki zawodowe musi wykonywać na najwyższym poziomie, ale nie jest obciążany winą za nieprawidłowości.

Możliwe roszczenia lub oskarżenia powinny być przekazywane na ręce kierownika punktu lub biura, który nadzoruje podwładnych i działa w ich imieniu. W związku z tym skargi i zażalenia muszą zostać wysłane do przełożonego, który podejmie decyzję o kolejnych kroków.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 1Comments

Szczupłe zarządzanie kluczem do sukcesu w produkcji i usługach

Na przestrzeni lat powstało wiele koncepcji, dających wytyczne dotyczące sposobów efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi. Niektóre z nich były zgodne z intuicją i zasadami logiki, dlatego zostały entuzjastycznie przyjęte przez właścicieli

Wiadomości 0 Comments

Cyfryzacja samorządów na słabym poziomie

Samorząd gminny, powiatowy i wojewódzki zarządza danymi wrażliwymi co najmniej 24 mln podatników i obraca setkami miliardów złotych. Te liczby powodują, że inwestycje w cyberbezpieczeństwo są koniecznością, ale na razie głównie na papierze.

Wiadomości 1Comments

Nowa ustawa o obligacjach czeka na debiut

Złożony w lutym podpis Prezydenta RP zakończył legislacyjny etap prac nad nową ustawą o obligacjach. Jej przepisy, mające służyć rozwojowi rynku pozaskarbowych papierów dłużnych, wejdą w życie 1 lipca. Ustawa

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply