Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?

Nie zawsze kontakty przełożonymi z podwładnymi są dobrze. Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do niechcianych kłótni, różnicy zdań i problemów w wykonywaniu powinności zawodowych. W takim przypadku można mówić o sporze zbiorowym. Czym się wyróżnia? Kiedy następuje?

Zwykle spór zbiorowy, jak sama nazwa podpowiada, dzieje się, gdy pracodawca wprowadza swoje założenia i nie konsultuje ich z podwładnymi. Później okazuje się, że kadra nie jest zadowolona z podjętych zmian i wprost o tym informuje.

Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim wysokości wynagrodzenia, metody wypłacania środków, terminów przekazywania płatności, warunków socjalnych, wolnego, ubezpieczeń i pozostałych spraw związanych z pogwałceniem dobrych interesów pracowników.

Jeśli w terminie trzech dni przełożony nie ustosunkuje się do żądań zatrudnionych można mówić o sporze zbiorowym. W takiej sytuacji podwładni zwykle formują związki zawodowe i w grupie próbują ubiegać się o swoje prawa.

Zadaniem właściciela firmy jest ocena żądań, prognoza na przyszłość, próba rozwikłania sporu, zgoda na oferowane warunki lub ucieczka od kolejnych decyzji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Jak wysoką grzywnę może wystawić inspektor pracy?

Najczęściej praktykowaną reakcją inspektorów pracy na wykryte wykroczenie jest nałożenie na pracodawcę mandatu. Wychodzą oni z założenia że nakładanie kar w postaci mandatów jest bardziej skuteczne niż długotrwałe postępowanie sądowe.

Praca 0 Comments

Czy trzeba dodatkowo nagradzać pracownika z językiem obcym?

Duża część pracodawców poszukuje doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności do przejęcia proponowanego stanowiska. Od czasu do czasu atutem są nadprogramowe kwalifikacje, które przydają się w czasie realizowania codziennych obowiązków.

Jak osoby starsze mogą skorzystać z doradztwa zawodowego?

W dzisiejszych czasach poradnictwo i doradztwo zawodowe stają się coraz bardziej popularne. Taka pomoc w procesie poszukiwania zatrudnienia opiera się na badaniu potencjału zawodowego, sprawdzenia preferencji zawodowych, konsultacji w zakresie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply