Kiedy można mówić o sporze zbiorowym?

Nie zawsze kontakty przełożonymi z podwładnymi są dobrze. Zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do niechcianych kłótni, różnicy zdań i problemów w wykonywaniu powinności zawodowych. W takim przypadku można mówić o sporze zbiorowym. Czym się wyróżnia? Kiedy następuje?

Zwykle spór zbiorowy, jak sama nazwa podpowiada, dzieje się, gdy pracodawca wprowadza swoje założenia i nie konsultuje ich z podwładnymi. Później okazuje się, że kadra nie jest zadowolona z podjętych zmian i wprost o tym informuje.

Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim wysokości wynagrodzenia, metody wypłacania środków, terminów przekazywania płatności, warunków socjalnych, wolnego, ubezpieczeń i pozostałych spraw związanych z pogwałceniem dobrych interesów pracowników.

Jeśli w terminie trzech dni przełożony nie ustosunkuje się do żądań zatrudnionych można mówić o sporze zbiorowym. W takiej sytuacji podwładni zwykle formują związki zawodowe i w grupie próbują ubiegać się o swoje prawa.

Zadaniem właściciela firmy jest ocena żądań, prognoza na przyszłość, próba rozwikłania sporu, zgoda na oferowane warunki lub ucieczka od kolejnych decyzji.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Praca 0 Comments

Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

Od kilku lat wszystkie przedsiębiorstwa walczy z problemami finansowymi. Głównie wpływ ma na to kondycja gospodarki na świecie. Nikt już nie wierzy w ,,zieloną wyspę. Każdy stara się racjonalnie obracać

Czemu warto szukać stażysty?

Obecnie wiele korporacji ma poważne problemy ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty. Często na ofertę pracy odpowiadają osoby o małych umiejętnościach, bez wyższego wykształcenia i wygórowanymi oczekiwaniami finansowymi. Czy w związku z

Biznesplan – jak napisać ciekawy?

Każdy przyszły właściciel własnej działalności gospodarczej musi skupić się na napisaniu biznesplanu, żeby poznać najważniejsze wydatki, prognozowane przychody, konkurencję oraz ryzyko klęski. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących, ale pomocne

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply