Kto diagnozuje występowanie chorób zawodowych?
W ostatnim czasie ciężko wskazać etat, na którym podwładny nie przeżywa problemów fizycznych lub psychicznych. Najczęściej zatrudnionym towarzyszy stres lub przesilenie organizmu. W związku z częstymi problemami zdrowotnymi podwładnych powstała cała lista chorób zawodowych, na które narażeni są aktywni zawodowo. Jakie to schorzenia? Czy stanowisko w warunkach podwyższonego zagrożenia wpływa na pensję?
W rozporządzeniu Rady Ministrów znaleźć można obowiązujący spis chorób zawodowych, na które mogą zapaść osoby w trakcie pracy w ciężkich warunkach, po odejściu na emeryturę lub zmianie miejsca zatrudnienia.
Niejednokrotnie choroby zawodowe diagnozowane są przez lekarza, pracującego w przedsiębiorstwie, na podstawie wyraźnych objawów lub długotrwałych schorzeń czy innych problemów z odpowiednim funkcjonowaniem organizmu.
Jeśli u pracownika wykryta zostanie choroba zawodowa musi zostać przekierowany na stanowisko, które nie zagraża zdrowiu lub życiu. Oczywiście najbardziej poleca się funkcjonowanie z poszanowaniem zasad BHP, bez wykorzystywania podwładnych.
Oczywiście osoby, które zapadły na choroby zawodowe mogą ubiegać się o bezterminowe przekazywanie funduszy z ubezpieczenia. Wielkość świadczenia zależy od rodzaju choroby i jej wpływu na normalne funkcjonowanie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy zwolnienie podwładnego jest możliwe?
W zgodzie z przepisami zwolnienie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę może mieć miejsce tylko w konkretnych sytuacjach. Inaczej mówiąc nie zawsze przełożony może odsunąć podwładnego z pracy. Jak
W jakim celu stosuje się controlling operacyjny?
Każdemu właścicielowi zależy, aby jego działalność funkcjonowała skutecznie i nie generowała żadnych kłopotów finansowych czy konfliktów ze wspólnikami. Niestety zazwyczaj trudno określić, co jest powodem kiepskiej sytuacji. Interesującym i godnym
Kiedy pracodawca musi przesunąć nasz urlop?
Biznesmen ma obowiązek wysłania pracownika na należny mu odpoczynek. Okresy urlopów są z reguły harmonogramowane kilka miesięcy wcześniej. Co gdy chcemy zmienić termin wypoczynku? W scharakteryzowanej sytuacji pracownik jest zobowiązany
1 Comment
Małgorzata
18 sierpnia, 02:27