IKZE – z nowym rokiem większe zyski podatkowe i lepsza zachęta do oszczędzania!

IKZE – z nowym rokiem większe zyski podatkowe i lepsza zachęta do oszczędzania!

Głośna ustawa zmieniająca OFE, i podpis który złożył pod nią Prezydent RP Bronisław Komorowski ma szerszy wpływ niż ten nagłośniony medialnie w ostatnich miesiącach. Co ważniejsze – wpływ pozytywny…

Ustawa dotycząca OFE wprowadza również zmiany do fundamentów funkcjonowania IKZE.

Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od połowy stycznia, zgodnie z zapowiedziami, o których słyszeliśmy wielokrotnie podczas 2013 roku, mają za zadanie spopularyzować samą platformę inwestycyjną i zwiększyć jej dostępność i atrakcyjność inwestycyjną.

Najbardziej istotną zmianą jest wprowadzenie 10% ryczałtowego podatku dla wszystkich wypłat z IKZE oraz wypłat na rzecz osób uprawnionych. Różnica polega na zastąpieniu obecnie obowiązującego 18 lub 32% oprocentowania wg skali dla PIT.

Powyższe rozwiązanie może być faktycznie postrzegane jako korzystne z punktu widzenia inwestora. W przypadku śmierci oszczędzającego – beneficjent zapłaci jedynie 10%, nie zaś 18% czy 32% od otrzymanego kapitału. Dodatkowo samo naliczenie podatku zostało zautomatyzowane i jest wykonywane poza ingerencją ubezpieczanego przez samą instytucję finansową prowadzącą konto.

Nic tylko wpłacać i cieszyć się narastającą wielkością konta!

Ponadto, zostaje również zmieniony sposób naliczania limitu inwestycji na dany rok. Obecnie będzie to 1,2 krotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. Dla porównania limit IKE – to trzykrotność tego wynagrodzenia.

Dla IKZE, dzięki powyższym zmianom limit na 2014 rok wynosi 4495,2 zł

Co nie zostało zmienione – na co istniały nadzieje?

Zwolnienie z podatku dochodowego przy wypłacie z IKZE. Niestety, pomimo podejmowania osobistego ryzyka finansowego, własnych wyborów podatkowych i korzystania z platformy udostępnionej przez rząd, tak dalece idąca ulga dla inwestora nie została wprowadzona. Miejmy nadzieję na zmianę w przyszłości.

Obecnie więc pozostaje w rękach inwestorów indywidualnych mechanizm obiecujący min. opodatkowanie w przyszłości przy wypłacie i zachęcający do regularnych corocznych wpłat. W zależności od naszego nastawienia do ryzyka i zamożności portfela możemy pokierować naszym kapitałem w sposób agresywny, decydując sie na inwestycje w akcje czy w fundusze inwestycyjne (dobrym przykładem jest propozycja ING TFI link ), lub też wybrać spokojniejsze rozwiązania jak lokaty czy obligacje.

Jaki wpływ będzie miało IKZE na realną wysokość naszych emerytur?

Wiele zależy od ilości lat odkładania kapitału w ramach IKZE oraz oczywiście wybranej platformy inwestycyjnej i koniunktury rynkowej. Obecnie największe wzrostu odnotowujemy na rachunkach maklerskich i instrumentach związanych z inwestycjami w akcje.
Pojawiają sie już jednak głosy, iż jesteśmy coraz bliżej nowego początku bessy i najwyższy czas na realizację zysków i znalezienie bezpiecznej przystani.

Z drugiej strony, czy kwota 4495,2 zł w skali roku jest na tyle duża, by poprzestać na zachowawczej i spokojnej grze…?

 

Autor zewnętrzny

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o prawie pierwokupu

W branży deweloperskiej istnieje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako przywilej i przysługuje niewielkiej grupie wyselekcjonowanych osób. Innymi słowy mają możliwość zobaczenia i kupienia mieszkania przed pozostałymi zainteresowanymi. Jak

Wiadomości 0 Comments

Państwo nam zaufa?

Nowo powołana premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała przyśpieszenie prac nad nową ordynacją podatkową. Pierwsze efekty już widać – Ministerstwo Gospodarki przedstawiło swoje rekomendacje. Nowe prawo ma być bardziej

Wiadomości 0 Comments

Nowe regulacje UE zmienią rynek płatności w Polsce

Rośnie udział transakcji bezgotówkowych, w tym mobilnych, w rynku płatności. Rozwój w tym obszarze biznesu może nabrać jeszcze większego tempa po wejściu w życie uchwalonej pod koniec ubiegłego roku dyrektywy PSD2, która przyczyni się

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply