Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę rekrutacyjną. Sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Większość pytań i schematów powtarza się praktycznie zawsze. Czego musi się spodziewać kandydat? Jak przygotować się do spotkania?

Na wstępie warto powiedzieć, że celem każdej rekrutacji jest podstawowa weryfikacja. Zwykle analizuje się zgodność dokumentów aplikacyjnych z prawdą, ocenia charakter i komunikację.

Zazwyczaj kierownik pyta o wykształcenie, ukończone szkolenia, dotychczasowe miejsca pracy, przyczyny złożenia aplikacji właśnie tutaj, ambicje i marzenia zawodowe, predyspozycje do pracy na wybranym etacie. Oprócz zdarzeń z przeszłości kandydata bada się sposób odpowiedzi na pytania, asertywność, odporność na stres, pracę w grupie, wady i zalety oraz inteligencję i logikę działania.

Reasumując, rekrutacja ocenia czy kandydat powinien zajmować wolne stanowisko w firmie oraz kto zaaklimatyzuje się na nim dość szybko. Często o wyborze decyduje pierwsze wrażenie, a nie przedstawione referencje i wykształcenie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Jakie powinności wypełnia doradca podatkowy?

Wielu właścicieli firm, ale także osoby prywatne, posiadają problemy z przyswojeniem wszystkich wytycznych i ustaleń podatkowych. Ilość przepisów, niezrozumiały język, brak wiedzy w temacie sprawiają, że podatnicy nie są w

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest konieczne?

Zwolnienie dyscyplinarne zachodzi w przypadku, kiedy zatrudniony naruszył zasady współpracy tak bardzo, że musi utracić pracę natychmiastowo. Są to stany sporadyczne, do których nie dochodzi nagminnie. Kiedy pracodawca może skorzystać

Wszystko o mediacji

Procedura mediacyjna od wielu lat traktowana jest jako metoda rozwiązywania konfliktów i problemów, na końcu której zawsze osiąga się kompromis. Często także sąd proponuje przeprowadzenie spotkania mediacyjnego, aby zakończyć nieporozumienie.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply