Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego?

Okazuje się, że wedle przepisów prawa zatrudniony otaczany jest długa listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie ma mowy o przejęciu obowiązków zawodowych przez kogoś innego, ponieważ jest to niezgodne z zapisem ustawowym.

Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą pobierać należne świadczenia i zasiłki. Deleguje się głównie domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.

Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że zmarły nie posiadał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są przyznawane zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

Należy jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie ma nic wspólnego z dziedziczeniem. Zatem jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on odniesienia do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

W Holandii pracuje 200 tys. Polaków

Holandia jest czwartym najchętniej wybieranym przez emigrantów zarobkowym krajem. Od 2007 roku, kiedy otworzono dla Polaków tamtejszy rynek pracy, liczba wyjeżdżających rośnie. Szacuje się, że jest ich tam ok. 200 tys. Obecnie

Kogo dotyczy topgrading?

Duże firmy i korporacje szukają sposobów na podniesienie efektywności i zwiększenie renomy. Aby do tego doszło powinny przyjmować wykwalifikowany i dobrze wykształcony personel. Aczkolwiek w gronie kandydatur trudno znaleźć pracownika

Jak jest prawnie ustalany czas trwania umów o prace?

Wszystkie umowy o prace są normowane przez Kodeks Pracy. W prawie jest pewna nieścisłość związana z zawieraniem w umowach długoterminowych treści o dwutygodniowym okresie zerwania współpracy. Dokument na czas nieokreślony

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply