Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze

Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego?

Okazuje się, że wedle przepisów prawa zatrudniony otaczany jest długa listą praw, które mają charakter osobisty. Zatem nie ma mowy o przejęciu obowiązków zawodowych przez kogoś innego, ponieważ jest to niezgodne z zapisem ustawowym.

Oczywiście w ramach prawa majątkowego najbliżsi mogą pobierać należne świadczenia i zasiłki. Deleguje się głównie domowników, którzy nabyli prawo do spadku, tzn. małżonka oraz dzieci, wnuki i rodzeństwo.

Od czasu do czasu zdarza się sytuacja, że zmarły nie posiadał bliskiej rodziny oraz dalekich krewnych. Wówczas wszystkie pozostawione dobra (majątek, renta rodzinna) są przyznawane zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

Należy jednak wiedzieć, że przejęcie praw pracowniczych nie ma nic wspólnego z dziedziczeniem. Zatem jeśli zmarły pracownik napisał testament nie ma on odniesienia do procedur związanych z ostatnim miejscem pracy.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł

Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek

Wszystko o organizacjach związkowych

Fundamentalnym przywilejem podwładnych, szczególnie pracujących w rozbudowanych korporacjach, jest formowanie organizacji związkowych. Powód zakładania jednostek jest jeden: połączenie podwładnych wypełniających ten sam zawód oraz wspólne dążenie do poprawy standardów pracy.

Czy odwołanie wypowiedzenia jest możliwe?

Jeśli pracodawca nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego lub stosunków ze współpracownikami może przygotować wypowiedzenie umowy o pracę. Aczkolwiek dokument ten musi mieć podstawy prawne i wynikać z naruszenia regulaminu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply