Zmiany w prawie zawodowym w Polsce

Zmiany w prawie zawodowym w Polsce

W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.

Zmiany dotyczą takich specjalizacji jak: księgowe, fachowcy do spraw lokali mieszkalnych i urzędnicy podatkowi, urbaniści, projektanci, inżynierowie budowlani, doradcy do spraw wartości dóbr oraz innych zawodów związanych z żeglugą morską.

Ponadto określone rozporządzenie pozwala na powoływanie przez polskie uczelnie kierunków ściśle praktycznych, które pozwolą osobom uczącym się na pracę zaraz po zakończeniu nauki. Taka postać zmiany obecnego prawa jest następnych przesłaniem do minimalizacji problemu bezrobocia w Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z myślą ustawy zmianie ulegną oczekiwania dla kandydatów chcących być aktywni w poszczególnym fachu. Dla przykładu: architekt i inżynier budowlany będzie mógł bez problemu odzwierciedlać obowiązki po ukończeniu okresu akademickiego pierwszego stopnia, ambitnych studentów może obejmować ulga w postaci braku obowiązku przystąpienia do egzaminu w ramach specjalizacji oraz niektóre kursy mogą zostać wliczone w ramach praktyki zawodowej.

Istotne jest usunięcie problemów dla młodych w zawodzie specjalisty do spraw lotu. W poprzednich okresach uzyskanie takiego tytułu wiązało się z pakietem wymogów do spełnienia, obecnie praca w tej dziedzinie ma być realną możliwością dla polskich studentów. Wiąże się to z uchyleniem szeregu państwowych testów i zmniejszeniem kosztów uczestnictwa w poszczególnych zajęciach. Kwestie kondycji fizycznej zainteresowanego zawodem pilota pozostają bez zmian.

W celu zapoznania się z innymi zmianami zawodowymi warto zajrzeć do treści projektu Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2013 roku o II edycji deregulacji zawodów w kraju.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

Previous Zmiany w przyznawanych świadczeniach opiekuńczych
Next Ile trwa urlop macierzyński w Polsce?

You might also like

Czy spotkania integracyjne są firmie potrzebne?

Od dawna wiadomo, że prawidłowe stosunki między współpracownikami to fundament rodzinnej atmosfery w pracy. Oznacza to, że każdy szef musi dbać o budowanie więzi zawodowych lub ich poprawianie. Świetnym rozwiązaniem

Praca 1Comments

Czy przyjęcie stażysty jest opłacalne?

Aktualnie duża część przedsiębiorstwa ma stałe problemy z zatrudnianiem mądrego i rzetelnego podwładnego. Wiele razy na ofertę odpowiadają chętni bez odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji i z nieosiągalnymi oczekiwaniami finansowymi. Czy w

Praca 1Comments

Kto najbardziej sprawdzi się w roli przedsiębiorcy?

Większość młodych ludzi staje obecnie przed wyborem własnej ścieżki awansu zawodowego. Jedni poszukują pracy w dużych korporacjach, inni chcą otworzyć działalność gospodarczą i żyć na własny rachunek. Jaki rodzaj pracy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply