Które informacje do świadectwa pracy?
Świadectwo pracy jest dowodem na to, że pracownik zajmował wyznaczone stanowisko oraz spełniał opisane zadania. Poza tym może zawierać wiadomości o przebytych szkoleniach oraz drodze awansu w firmie. Czy świadectwo pracy jest konieczne? Czy można starać się o jego wydanie?
Każdy zatrudniony, który kończy współpracę z dotychczasowym pracodawcą powinien poprosić o wypisanie świadectwa pracy. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj jest dodatkowym atutem w czasie poszukiwania nowej posady oraz stanowi dowód na to, że zatrudniony był czynny zawodowo i zbierał kwalifikacje.
Trzeba także dodać, że sporządzenie świadectwa pracy jest obowiązkowe i każdy pracujący na umowę o pracę musi je uzyskać wraz z innymi dokumentami. Znaczy to, że pracownik nie musi kierować specjalnej prośby o wystawienie takowego dokumentu.
W świadectwie pracy muszą znaleźć się informacje dotyczące zajmowanego miejsca pracy oraz zakresu zadań służbowych. Od kierownika zależy w jaki sposób stworzy listę i czy zamieści fakty zgodne z rzeczywistością. Poza tym w piśmie znaleźć się muszą przebyte wyjazdy, spotkania branżowe, konferencje, zgrupowania i delegacje, które wpłynęły na poprawę jakości pracy.
Jeśli zatrudniający uzna, że zamieszczone informacje są nieprawdziwe lub zawierają zbyt mało konkretów, może poprosić przełożonego o naniesienie poprawek i dopisanie istotnych wydarzeń z życia zawodowego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Co szósty pracownik padł ofiarą mobbingu
W drugiej edycji badania „Szykany w miejscu pracy” CBOS zapytał Polaków o kwestię mobbingu. Pytania odnosiły się zarówno do osobistych doświadczeń, jak i ogólnego występowania zjawiska szykanowania w miejscu pracy.
Wszystko o nadgodzinach
Godziny nadliczbowe (nadgodziny) to okres pracy, który przekracza ustalony w umowie wymiar. Wielu pracodawców zmusza swoich podwładnych do zostawania w pracy po godzinach. Ile maksymalnie w ciągu roku godzin nadliczbowych
Charakterystyka spółki partnerskiej
W zgodzie z polskim prawem działa wiele typów spółek. Każda ma odmienny charakter i różne zasady funkcjonowania. Wśród nich znajduje się spółka partnerska, która może zostać założona dopiero po wypełnieniu
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!