Wszystko o rozdzielności majątkowej

Wszystko o rozdzielności majątkowej

O rozdzielności majątkowej można mówić wtedy, gdy zostanie podpisana odpowiednia umowa (innymi słowy intercyza). Zdarza się jednak, że podział majątku następuje nawet, jeśli żadne dokumenty nie były podpisywane. Kiedy można zastosować takie rozwiązanie? Jakich sytuacji dotyczy?

Intercyza podpisywana jest jeszcze przez zawarciem małżeństwa i zawiera spis dóbr majątkowych wnoszonych do związku. Po ślubie cały nabyty dorobek stanowi wspólnotę i jest traktowany po równo, tzn. każda ze stron ma prawo do 50% posiadanych środków. Natomiast dobra wniesione do małżeństwa są dzielone zgodnie z zapisami intercyzy.

Dodatkowo należy pamiętać, że umowa o rozdzielności majątkowej może być korygowana lub unieważniona. Ale tylko wówczas, kiedy małżonkowie zdecydują się na połączenie swoich majątków i równy ich podział.

Czasami zdarza się tak, że majątek jest dzielony nawet w sytuacji, kiedy małżonkowie nie zawierali intercyzy. Dotyczy to sytuacji bardzo istotnych (np. ubezwłasnowolnienie jednej ze stron, separacja lub bankructwo), a ostateczną decyzję podejmuje zawsze sąd.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Dokumenty ważniejsze niż nam się zdaje

Aby firma mogła funkcjonować sprawnie i przynosić zyski, należy przyjąć odpowiednią strategię działania. Biorąc pod uwagę to, że każdego dnia mamy do czynienia z całą masą papierów, które okazują się

Wiadomości 1Comments

Nowelizacja ustawy hazardowej ma zmniejszyć szarą strefę. Wpływy do budżetu będą większe

Zmiany dotyczące ustawy hazardowej według ekspertów na pewno wpłyną korzystnie na uregulowanie rynku branży bukmacherskiej w Polsce, ograniczą szarą strefę, większe będą też wpływy do budżetu Skarbu Państwa. Jak ocenia Wojciech

Wiadomości 0 Comments

Ile kosztuje opatentowanie wynalazku?

Każde przedsiębiorstwo, które próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele pism należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply