Znasz swoje prawa jako konsument?

Znasz swoje prawa jako konsument?

Konsumentem jest każdy z nas, codziennie podejmujemy ważne decyzje konsumenckie. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na gospodarkę mają nasze zakupy. Jako aktywni konsumenci jesteśmy chronieni szeregiem ustaw dbających o nasze interesy. W związku z tym możemy spotkać się z określeniem: prawa konsumenckie.

Prawa konsumenckie to zbiór ogólnych uprawnień, z których możemy korzystać. Głównie dotyczą one regulacji prawa obejmującego sprzedaż konsumencką, która ma miejsce między dwiema stronami zawierającymi umowę. Pierwszą z nich jest kupujący (osoba fizyczna), która nie działa przez wzgląd na prowadzona działalność czy zawód, druga stronę reprezentuje sprzedawca zwany także usługodawcą, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie oferowanych dóbr i usług.

Najważniejsza dla nas umową spośród praw konsumenckich jest ta mówiąca o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Korzystamy z niej najczęściej składając reklamacje, zgłaszając gwarancję lub rękojmię. Określa ona sytuacje, kiedy kupiony przez nas produkt jest niezgodny z umową (inaczej wadliwy) tzn. nie nadaje się do powszechnego użycia lub jego właściwości nie są zbliżone do cech towarów tego samego typu. Zapewniania producenta, czy sprzedawcy o charakterze oferowanego wyrobu, znajdujące się na opakowaniu bądź udostępnione publicznie (za pomocą reklam czy gazet) muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli tak nie jest, możemy uznać transakcję za niezgodny z umową konsumencką i domagać się jej rozwiązania lub doprowadzenia wyrobu do deklarowanej jakości. W art. 13 ust. 4 ustawy znajdujemy zapis mówiący o tym, iż posiadanie gwarancji na dany produkt czy usługę nie pozbawia nas to żadnego prawa przysługującego na mocy ustawy.

Posiadając gwarancje możemy swobodnie korzystać z prawa do reklamacji. Wybór należy do konsumenta, a nie producenta. Zawierając jakąkolwiek umowę konsumencką jesteśmy chronieni prawami konsumenckimi, mogą one różnic się w przypadkach kupna rzeczy używanej lub gdy sprzedający przedstawi pewne ograniczenia (np. wobec czasu ochrony produktu). Standardowo na złożenie reklamacji mamy 2 lata od daty zakupu przedmiotu. Kolejnymi niestandardowymi przypadkami umów konsumenckich są umowy o dzieło czy sprzedaży komisowej.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o prawach chroniących konsumentów należy skierować się do przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym.

 

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 1Comments

Oblodzona powierzchnia a odszkodowanie

Zima to trudny okres przede wszystkim dla kierowców. Kłopoty z dostosowaniem się do srogiej pogody mają również piesi. Muszą radzić sobie z minusową temperaturą, śniegiem i lodem na chodnikach. W

Prawa konsumenta 0 Comments

Blokada bankomatu – czy to koniec?

Dla wielu zabieganych i nowoczesnych osób bankomat jest dużym ułatwieniem, które pozwala zaoszczędzić kilkanaście minut (na oczekiwanie w banku) oraz oferuje szybkie wykonanie najważniejszych operacji, np. wydanie gotówki, sprawdzenie stanu

Prawa konsumenta 1Comments

Czym jest pozew grupowy?

Pozew grupowy to nic innego jak dochodzenie pogwałconych praw. Poszkodowanych musi być przynajmniej dziesięciu, aby rozpocząć postępowanie. Do tej pory każdy musiał samodzielnie występować w swojej sprawie. Od trzech lat

1 Comment

  1. peter
    19 grudnia, 15:09 Reply
    Szczerze mówiąc to ja jako konsument nie znam wszystkich swoich praw. To chyba powinien być obowiązkowy przedmiot w szkole.

Leave a Reply