W jakim celu zawiera się umowę faktoringową?
Kryzys ekonomiczny i załamanie gospodarcze spowodowały, że coraz więcej firm zaciąga pożyczki i posiada ogromne długi. W wielu sytuacjach odzyskanie pieniędzy od upadającego kontrahenta jest w zasadzie niemożliwe. Z tego powodu powstało w ostatnim czasie wiele przedsiębiorstw, które proponują zawarcie umowy faktoringowej. Czym jest faktoring oraz czy opłaca się z niego skorzystać?
Na początku trzeba wyjaśnić, że skutkiem faktoringu jest odzyskiwanie należności, które nie są spłacane regularnie od dłuższego czasu. Aktualnie każdy właściciel może skorzystać z dwóch najpopularniejszych metod faktoringowych.
Pierwszą z nich jest faktoring pełny, na podstawie którego to faktor bierze na siebie odpowiedzialność za przejęcie zadłużenia. Oznacza to, że przedsiębiorca powinien domagać się odzyskania kosztów od firmy regulującej długi. Druga opcja to faktoring niepełny, według którego faktor nie ryzykuje i nie odpowiada za końcowy wynik procesu windykacyjnego.
Przed zawarciem umowy faktoringowej trzeba sprawdzić wszystkie warunki. Głównie sposób pobierania długów, prowizje, metodę dzielenia pozyskanych środków, wystawiania faktur oraz przepływu danych.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak wygląda umowa poręczenia?
Wielu wierzycieli, którzy dają kredyty, podejmuje decyzję o spisaniu umowy poręczenia. Pismo to zapewnia, że pożyczona gotówka zostanie oddana przez poręczyciela w sytuacji, gdy dłużnik nie będzie mógł. Czy rzeczywiście
Czy warto zawierać umowę pośrednictwa?
Wiele transakcji przeprowadzana jest z udziałem pośrednika. Należy jednak wiedzieć, że nawet taka forma sprzedaży powinna być sformalizowana. Czy warto sporządzić umowę pośrednictwa? Jak powinna wyglądać? Na początku warto powiedzieć,
Czym charakteryzuje się umowa agencyjna?
Według Kodeksu cywilnego każda umowa agencyjna zakłada funkcjonowanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do zrealizowania. Inaczej mówiąc ustanawia regulamin pośredniczenia w usługach. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!