Kto diagnozuje występowanie chorób zawodowych?
W ostatnim czasie ciężko wskazać etat, na którym podwładny nie przeżywa problemów fizycznych lub psychicznych. Najczęściej zatrudnionym towarzyszy stres lub przesilenie organizmu. W związku z częstymi problemami zdrowotnymi podwładnych powstała cała lista chorób zawodowych, na które narażeni są aktywni zawodowo. Jakie to schorzenia? Czy stanowisko w warunkach podwyższonego zagrożenia wpływa na pensję?
W rozporządzeniu Rady Ministrów znaleźć można obowiązujący spis chorób zawodowych, na które mogą zapaść osoby w trakcie pracy w ciężkich warunkach, po odejściu na emeryturę lub zmianie miejsca zatrudnienia.
Niejednokrotnie choroby zawodowe diagnozowane są przez lekarza, pracującego w przedsiębiorstwie, na podstawie wyraźnych objawów lub długotrwałych schorzeń czy innych problemów z odpowiednim funkcjonowaniem organizmu.
Jeśli u pracownika wykryta zostanie choroba zawodowa musi zostać przekierowany na stanowisko, które nie zagraża zdrowiu lub życiu. Oczywiście najbardziej poleca się funkcjonowanie z poszanowaniem zasad BHP, bez wykorzystywania podwładnych.
Oczywiście osoby, które zapadły na choroby zawodowe mogą ubiegać się o bezterminowe przekazywanie funduszy z ubezpieczenia. Wielkość świadczenia zależy od rodzaju choroby i jej wpływu na normalne funkcjonowanie.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Zatrudnienie pracownicze – dobre i złe strony
W związku z nieustannymi modyfikacjami na rynku pracy przedsiębiorcy i kandydaci starają się odszukać najkorzystniejsze rozwiązania i wygodny sposób zatrudnienia. Największym zaufaniem obdarza się umowy o pracę, ponieważ dają stabilizację
Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom
Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w
Czym zajmuje się wolontariusz międzynarodowy?
O wolontariacie można mówić wtedy, kiedy ktoś decyduje się na pracę i dowolną pomoc dobrowolnie oraz bez pobierania pensji. Zazwyczaj jest to funkcjonowanie w organizacjach charytatywnych lub ochrona osób potrzebujących.
1 Comment
Małgorzata
18 sierpnia, 02:27