Komu należy się urlop ojcowski?

Komu należy się urlop ojcowski?

W ostatnich latach wiele dyskutuje się o odpowiedzialnym rodzicielstwie i podziale obowiązków między rodzicami. Dotychczas wiele zadań przejmowały matki, które zrzekały się rozwoju zawodowego na rzecz dzieci. Od dawna znane w Polsce są także urlopy ojcowskie. W jaki sposób są przyznawane? W jakich sytuacjach można go wykorzystać?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że o urlop ojcowski mogą się starać podwładni, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i mają prawo do podstawowych świadczeń. Oczywiście uzyskać go można na wniosek i po zbadaniu sprawy przez pracodawcę.

Dokumenty konieczne do pozytywnego rozpatrzenia prośby to w pierwszej kolejności akt narodzin dziecka, oświadczenie pracodawcy, zaświadczenie o prawie do wykorzystania z urlopu oraz zaświadczenie o odprowadzaniu niezbędnych składek.

Urlop ojcowski nie przekracza 14 dni i musi być zrealizowany jednorazowo. Skorzystanie z niego nie ma wpływu na długość urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Jest opłacany i musi mieć miejsce do momentu ukończenia pierwszego roku. Wybór najlepszego terminu uzależnione jest od rodzica.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Na czym polega trening relokacyjny?

Od dawna wiadomo, że wyszkoleni i wykształceni pracownicy dają firmie wiele dobrego. Warto zatem inwestować w dodatkowe umiejętności i wysyłać zatrudnionych na kreatywne i ciekawe szkolenia. Jedną z możliwości jest

Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom

Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest konieczne?

Zwolnienie dyscyplinarne zachodzi w przypadku, kiedy zatrudniony naruszył zasady współpracy tak bardzo, że musi utracić pracę natychmiastowo. Są to stany sporadyczne, do których nie dochodzi nagminnie. Kiedy pracodawca może skorzystać

2 komentarze

  1. Paulina
    30 sierpnia, 13:24 Reply
    Bardzo podoba mi się pomysł z urlopem ojcowskim, bo tak się składa, że coraz więcej mam chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, a wtedy można wykorzystać faceta ;)
  2. akcentt
    31 stycznia, 11:21 Reply
    Fajnie, że w końcu ktoś wymyślił urlop ojcowski. Prawda jest taka, że facet też powinien zostać w domu z dzieckiem.

Leave a Reply