Kiedy uruchamia się postępowanie pojednawcze?

Kiedy uruchamia się postępowanie pojednawcze?

Zdarzają się procesy sądowe, które rozwiązują spory małżeńskie, koleżeńskie lub pracownicze. Niejednokrotnie trudno wskazać winnego, przedstawiać dowody i wydać sprawiedliwy wyrok. W takich sytuacjach pomocne jest postępowanie pojednawcze. Jak przebiega i czym się charakteryzuje?

Żeby postępowanie pojednawcze zostało przeprowadzone trzeba złożyć wniosek, w którym prosi się o zastosowanie procedury ugodowej. Dokument trzeba zanieść do sądu rejonowego, zgodnego z miejscem zamieszkania.

Warto mieć świadomość, że istnieją przypadki, kiedy postępowanie pojednawcze nie jest możliwe. Chodzi głównie o kwestie zagranicznych nieruchomości, ubezpieczeń społecznych oraz spraw, które zostały zakończone prawomocnym wyrokiem sądu.

Wynikiem} postępowania pojednawczego jest ugoda, które najczęściej ma formę pisemną. Po ustaleniu szczegółów sąd dodatkowo weryfikuje wiarygodność dokumentu oraz zgodność z aktualnie obowiązującym prawem.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czy warto zawrzeć umowę agencyjną?
Next Jesienne porządki w ubezpieczeniach bankowych

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czym charakteryzuje się Krajowa Rada Notarialna?

W zgodzie z obowiązującymi przepisami Krajowa Rada Notarialna została powołana, aby reprezentować wszystkich notariuszy polskich na szczeblu krajowym. Oprócz tego ma zadania dodatkowe, które zostały narzucone w momencie jej budowania.

Wiadomości 1Comments

Plusy i minusy ustawy suwakowej

Aktualnie w Polsce wiele dyskutuje się w temacie równości płci, walki feministek o należne prawa, zajęć edukacyjnych i konfliktów pomiędzy kobietami a mężczyznami. Wszelkie problemy miała rozwiązać ustawa suwakowa. Na

Wiadomości 0 Comments

W jaki sposób lekarz ponosi odpowiedzialność za swoją pracę?

Praktycznie każdy lekarz, który prowadzi własny gabinet medyczny traktowany jest jako przedsiębiorca i musi wykonywać wszystkie zobowiązania skarbowe. Poza tym odpowiada za jakość świadczonych usług oraz zgodność z zapowiedziami. Czy

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply