Kiedy pracodawca wyda świadectwo pracy?

Kiedy pracodawca wyda świadectwo pracy?

Zadaniem każdego przełożonego, który odprawia byłego pracownika, jest wręczenie świadectwa pracy. Zazwyczaj dokument przekazywany jest w czasie podsumowującej rozmowy lub dostarczany za pośrednictwem poczty. Jakie wiadomości powinny mieć swoje miejsce w świadectwie pracy? Co jest najważniejsze?

Zgodnie z prawem świadectwo pracy powinno zostać przekazane w dniu zakończenia współpracy. Oczywiście podwładny powinien przejrzeć wszystkie dane zamieszczone w dokumencie i prosić o ewentualne poprawki w przypadku błędów.

Świadectwo pracy zwykle informuje o okresie pracy w konkretnej firmie, zajmowanym stanowisku, zakresie powinności, ukończonych kursach i szkoleniach. Od czasu do czasu dopisuje się wzmiankę o powodach zakończenia współpracy oraz dodatkowe wiadomości (ocena pracownika, rekomendacja), które wpłyną na dalszą aktywność zawodową podwładnego.

Trzeba pamiętać, że świadectwo zostanie wydane tylko wówczas, gdy podwładny był zatrudniony w ramach wybranej umowy o pracę. W pozostałych przypadkach nie jest to konieczne i raczej niestosowane.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jak buduje się kapitał rezerwowy?
Next Jak wygląda faktura pro-forma?

You might also like

Komu przysługuje urlop proporcjonalny?

Zgodnie z obowiązującym prawem urlop proporcjonalny należy się pracownikom, którzy nie wypełniali powierzonych obowiązków w jednym miejscu pracy przez 12 miesięcy. Wówczas wedle innych reguł ustanawia się ustawową liczbę dni

Co zapewnia pracodawca w okresie zimowym?

Okres zimowy rozpoczyna się jeszcze w listopadzie, kiedy temperatury wieczorem często spadają poniżej zera, a warunki drogowe są bardzo trudne. Niezbyt optymistyczna aura może pozostawać nawet do marca, kiedy są

Czego dotyczy zasada uprzywilejowania przy zatrudnieniu?

Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem przepisy w nim zamieszczone są normami bezwzględnie obowiązującymi. Znaczy to, że nie dopuszczają one żadnych wyjątków na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply